مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , , , , , , > نحوه حمام کردن صحیح در فصل زمستان

نحوه حمام کردن صحیح در فصل زمستان

0
(0)

9 روشی که شما احتمالا در ارتباط با حمام کردن در فصل زمستان اشتباه انجام می دهید

شما مانند همیشه از شامپو، نرم کننده و شامپو بدن استفاده می کنید، پس مشکل در کجا است؟ متخصصان پوست و مو بر این باور می باشند که در این روتین می تواند اشتباهاتی وجود داشته باشد. در این مقاله از مجله ارایشی بهداشتی هفتاد رنگ به نبایدهایی در ارتباط با حمام کردن  و نحوه حمام کردن صحیح در فصل زمستان می پردازیم.

 

اشتباه شماره یک : حمام داغ و طولانی

نحوه حمام کردن صحیح در فصل زمستان

در این آب و هوای سرد زمستانی، هیچ چیز مانند یک حمام آب گرم با بخار فراوان نمی تواند لذت بخش باشد. اما این امر اشتباه است و نتایج گرانباری برای شما به همراه دارد. اگر برای مدت زمان طولانی حمام کنید، پوست خود را در معرض خشک شدن بیشتری قرار می دهید و بیشتر دچار آسیب می شود. از این رو سعی کنید تا مدت زمان حمام کردن و دوش گرفتن خود را به پنج تا هفت دقیقه کاهش دهید و دمای آن را زیر 99 درجه تنظیم کنید. هر دمایی بالاتر از این میزان می تواند رطوبت لازم پوست را از بین ببرد و هم چنین لایه محافظتی پوست را دچار آسیب می نماید، لایه ای که می تواند رطوبت لازم را نگه داشته و از ورود باکتری و میکروب جلوگیری به عمل می آورد.

 

اشتباه شماره دو: به دفعات زیاد حمام کردن.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

بر کسی پوشیده نیست که آب و هوای سرد و خشک می تواند عوارض زیادی روی پوست شما بر جا بگذارد، اما حمام کردن به دفعات زیاد نیز همین آثار مخرب را به همراه دارد. اغراق و زیاده روی در حمام رفتن و دوش گرفتن می تواند خشکی، قرمزی و التهاب پوست را موجب شود و حتی باعث می گردد تا عوامل مانند اگزما برای پوست روی دهد. زیاده روی در حمام کردن در طول هفته، دشمن اصلی پوست و حتی موی شما محسوب می شود. برای میانگین افراد، هر روز دوش گرفتن نشانه ای از تمیز بودن پوست و موی شان می باشد، بدون این که حتی ترس از دست دادن رطوبت پوست شان را داشته باشند. اما این امر اشتباه محض است و تنها آسیب به پوست و مو را بیشتر می نماید.

 

اشتباه شماره سه: استفاده از پاک کننده های اشتباه

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

استفاده از صابون را کنار بگذارید. صابون های سنتی و یا برخی از صابون های بی کفیت جدید نیز می توانند روغن و چربی لازم پوست را از بین ببرند و خشکی آن را موجب گردند. از این رو سعی کنید تا یک صابون بدون فرمول سنگین و سرشار از مواد موثر و مغذی به کار ببرید. برای حفط رطوبت از دست دفته نیز بعد از حمام هنگامی که هنوز رطوبت روی پوست تان موجود است، از لوسیون استفاده کنید تا پوست نرم و مرطوب خود را حفط کنید.

 

اشتباه شماره چهار: شیو کردن موهای بدن با پوست خشک.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

ممکن است شما کمتر در زمستان تمایل دشاته باشید تا موهای بدن خود را شیو یا اصلاح کنید، ما به شما نمی گوییم این کار را نکنید، این امر بستگی به خودتان دارد. اما هر زمان هم که این کار را می کنید، فراموش نکنید که شیو کردن را روی پوست خشک انجام ندهید، زیرا باعث می شود تا پوست تان خشک و زبر شود، ظاهر نامناسبی داشته باشد و هم چنین پوست تان دچار التهاب می گردد. متخصصین پوست پیشنهاد می کنند تا روی پوست مرطوب به شیو کردن بپردازید. برای شروع، شما بهتر است در محیط ولرم و گرم مانند حمام این کار را انجام دهید تا منافذ پوست تان باز شود که نتیجه بهتری را به دست می آورید. بهتر است از یک کرم اصلاح تسکین دهنده نیز به کار ببرید. کرم های شیو بسیار نرم و انعطاف پذیر می باشند و می توانند پروسه شیو را آسان سازند. هم چنین اطمینان حاصل کنید که تیغ خود را بعد از چند بار استفاده تعویض می نمایید تا میکروب را به پوست خود راه ندهید و لبه های ناهموار تیغ پوست تان را نبرد.

 

اشتباه شماره پنج: نباید به طور مکرر موهای خود را بشویید.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

مانند بدن، پوست نیاز ندارد تا هر روز شسته شود. متخصصین پیشنها می کنند تا شستن هر روز موهای تان را به هر سه روز در میان کاهش دهید. اگر موهای چربی دارید و با این مشکل مواجه می باشید، می توانید از یک مقدار کمی شامپوی خشک برای تمیز کردن موهای تان استفاده کنید.

 

اشتباه شماره شش: نباید به شدت شامپو را روی سر خود مالش دهید.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

روغن و چربی از پوست سر ما در اطراف ریشه موها تولید می شوند، از این رو تنها شامپو را به کف سرتان تا حدود نیمه ساقه مو بزنید و شروع به مالش دادن آن با نوک انگشتان تان کنید (نه با ناخن های تان). سعی کنید با ملایمت این کار را انجام دهید تا به پوست سر و ریشه موهای تان آسیب نزنید. بهتر است از مالش دادن تند و خشن موهای تان با شامپو خودداری کنید که نتایجی از جمله التهاب، ورم، ریزش مو، کنده شدن مو و گاها خونریزی می انجامد.

 

 

اشتباه شماره هفت: نادیده گرفتن نرم کننده.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

کمبود رطوبت در زمستان نه تنها پوست شما را خشک می کند، بلکه باعث خشکی موهای شما نیز می شود. از این رو بسیار اهمیت دارد تا از نرم کننده در این فصل به کار ببرید تا این رطوبت را به موهای خود باز گردانید و از خشک شدن آن جلوگیری به عمل بیاورید. انتهای موهای تان کمترین رطوبت را دریافت می کند، از این رو استفاده از نرم کننده می تواند این قسمت از موهای تان را دوباره احیا کند و مواد لازم را برای درخشان و سالم بودن آن فراهم نماید. اگر انتهای موهای تان سوخته است، سعی کنید از درمان های مغذی مو به کار ببرید تا لطافت و شادابی را به نوک موهای خود نیز دوباره باز گردانید.

 

اشتباه شماره هشت: خشک کردن سفت و سخت بدن با حوله

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

این بدن شما است که می خواهید آن را خشک کنید، نه وان حمام. بنابراین، نباید خودتان را با حرکات خشن، سفت و سخت خشک کنید که عموما خیلی از افراد با یک حوله به جان خود می افتند. شما  به این ترتیب پوست خود را دچار خراش و التهاب می کنید. فراموش نکنید که بعد از خشک کردن بدنتان با حوله، باید از مرطوب کننده استفاده کنید تا موجب خشک شدن آن نشود.

 

اشتباه شماره نه: مرطوب کردن پوست به صورت اشتباه

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

حمام کردن های متوالی در کنار آب و هوای سرد و خشک زمستان می تواند خشکی و ترک خوردگی پوست تان را باعث شود که این امر می تواند عملکرد حفاظتی پوست را کاهش دهد و آن را در شرایط حساسی قرار دهد که نتایجی مانند اگزما به وجود می آید. راه حل این است که از نرم کننده و مرطوب کننده های حاوی سرامید به کار ببرید که می تواند لایه حفاظتی پوست را ترمیم کند. بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده پوست، بعد از حمام کردن می باشد، زمانی که هنوز بدن تان رطوبت اندکی دارد. البته استفاده از مرطوب کننده نیز در تمامی طول روز می تواند مفید باشد،اما بیشترین تاثیر خود را زمانی که بدن و پوست تان را تمیز می کنید در بر دارد.در این مقاله با نحوه حمام کردن صحیح در فصل زمستان آشنا شدیم.

 

منبع مقاله:

https://www.rd.com/health/beauty/winter-shower-tips/

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

Navigation

Recently Viewed

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Categories