مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > پوست > انواع لیزرهای زیبایی

انواع لیزرهای زیبایی

۰
(۰)

انواع لیزرهای زیبایی

پوست یکی از بزرگ ترین و قابل مشاهده ترین اعضای بدن است. با تمام محافظت هایی که ممکن است از این ارگان مهم به عمل بیاید، باز هم در معرض آسیب های محیطی، استفاده از محصولات با مواد تشکیل دهنده سخت و دیگر عوامل داخلی و خارجی قرار دارد. هر مشکلی در هر جایی از بدن تان، در نهایت روی پوست نیز تاثیر می گذارد. افزایش سن، یکی از عواملی است که روی پوست تاثیر بسیاری دارد.

هر مشکلی که در بدن خود داشته باشید، فرقی ندارد، پوست تان آثار آن را به نمایش می گذارد. شرایط پوستی مانند کبودی ها، آکنه ها، چین و چروک و غیره. واقعا این لیست بی نهایت است. افزایش سن موجب به وجود آمدن حلقه های تیره، پوست زبر و خشک، چین و چروک و غیره می شود. محصولات ضد پیری، داروها و غیره نیز همگی می توانند مشکلاتی را برای پوست به وجود آورند. اما بیشتر این آسیب ها بدون توجه رها می شود تا زمانی که وضع بدتر شود. به این ترتیب است که افراد در این زمینه بیشتر به سمت درمان های لیزری می روند تا نتایج سریع تری را به دست بیاورند.

اگر به لیزرتراپی برای انجام روش های زیبایی فکر می کنید، ممکن است متوجه شوید که مطالعه و تحقیق کردن درباره این روش ها مانند یادگیری یک زبان خارجه می باشد. بیایید برخی از این اصطلاحات ویژه و تخصصی پزشکی را کدگذاری و رمزگذاری و ترجمه کنیم، به گونه ای که بتوانید دقیقا دریابید که درباره چه چیزی صحبت می شود. در این مقاله از مجله  ارایشی یهداشتی هفتاد رنگ به شما در رابطه با انواع لیزرها خواهیم گفت و اینکه کدام لیزرها برای چه شرایط پوستی به بهترین نحو ممکن کار می کنند.

 

لیزر تراپی یا درمان با لیزر. 

لیزر (laser) مخفف عبارت تقویت و تشدید نور توسط تحریک انتشار تابش (LIGHT AMPLIFICATION BY STIMULATED EMISSION OF RADIATION) می باشد.

به عبارت ساده تر، لیزر یک منبع نور با انرژی بالا و دارای یک طول موج می باشد که می تواند به درستی نور را روی بخش کوچکی متمرکز سازد.

 

انواع مسائل و شرایط پوست که لیزرها می توانند درمان کنند.

لیزر تراپی برای درمان شرایط و مشکلات پوستی و یا بیماری های بسیاری به کار می رود، از جمله:

 • موهای ناخواسته.
 • تاتوهای ناخواسته.
 • اسکارهای آکنه.
 • مشکلات افزایش سن، مانند لکه های پوست، خطوط و چین و چروک ریز روی صورت.
 • نشانه های و علایم تولد.
 • رگ های عنکبوتی.
 • پوست پلک های افتاده، خشک و خمیده و حلقه های تیره اطراف چشم ها.
 • بهبود چروک پنجه کلاغی در اطراف چشم ها.
 • علایم چروک و خطوط اخم.
 • لکه های قهوه ای و یا رنگ پوست ناهمگون.
 • اسکارها.
 • تناژ و بافت پوستی ناهماهنگ.
 • خطوط و چین و چروک ناشی از سیگار کشیدن.
 • ضایعات عروقی.
 • شل و افتاده شدن پوست.

 

با وجود اینکه تکنولوژی پیشرفت کرده و ارتقاء یافته است، بسیاری از بیماری های دیگر نیز از طریق لیزر تراپی درمان می شوند.

 

انواع لیزر.

انواع مختلفی از لیزرها که در لیزر تراپی پوست استفاده می شوند، وجود دارند. اندازه طول موج نور لیزر، مدت زمان پالس و چگونگی جذب آن ها در بافت پوست، می تواند کاربرد کلینیکی و پزشکی انواع لیزر را مشخص نماید.

 

لیزرهای کاهنده یا غیر کاهنده (ABLATIVE & NONABLATIVE LASERS).

دو نوع از لیزرها وجود دارد که برای اهداف زیبایی به کار می روند: کاهنده و غیر کاهنده. لیزرهای کاهنده در واقعا لایه های بالایی پوست آسیب دیده را تبخیر می کنند، این در حالی است که لیزرهای غیر کاهنده در لایه های عمیق تر پوست کار می کنند، بدون اینکه چیزی را از بین ببرند و یا به لایه های بالایی آسیب وارد کنند. به این دلیل، افرادی که از این روش غیر کاهنده به عنوان روش زیبایی به کار می برند، هیچ صدماتی را تجربه نمی کنند.

 

لیزرهای کاهنده یا ABLATIVE.

۱.لیزر کربن دی اکسید یا CO2.

این لیزر اولین بار در اواخر دهه ۱۹۶۰ معرفی شد و هنوز هم برای احیا و بازسازی پوست به کار می رود. به دلیل عوارض جانبی این نوع لیزر، لیزرهای فرسایشی یا فرکشنال (FRACTIONAL) به طور وسیعی جایگزین آن ها شده اند که عوارض جانبی کمتری داشته و درمان سریع تری را باعث می شوند. البته این نوع لیزر مناسب تناژ های تیره پوست نمی باشد.

 

مسائل پوستی که برطرف می کنند: در سرطان پوست، اسکار های آکنه، چین و چروک های عمیق، نشانه های تولد، دیگر زگیل های ناشی از اسکار، خال، لکه های پوستی، پوست شل و خمیده (تحریک تولید کلاژن برای سفت کردن پوست)، میخچه پا و صدمات پوست توسط نور خورشید.

 

عوارض جانبی: مدت زمان بسیاری به طول می انجامد تا این لیزر به درمان ریسک های هایپرپیگمنتیشن، درد، خارش و احساس سوختگی، قرمزی و اسکار پوست کمک کند.

 

 1. اربیم ایتریم- آلومینیوم- گارنت (ERBIUM:YAG یا ER:YAG).

این لیزر بافت بخش مورد نظر پوست را اندکی می سوازند و به این ترتیب، به از بین رفتن خطوط و چین و چروک نسبتا عمیق و یا سطحی روی پوست، دست ها، گردن و سینه کمک می کند. به دلیل عوارض جانبی کمتری که دارد، سریع تر از لیزر CO2 به درمان پوست می پردازد.

 

مسائل پوستی که توسط این لیزر برطرف می شوند: از این لیزر برای درمان پیگمنتیشن های پوست، اسکار های آکنه، صدمات ناشی از نور خورشید، خطوط ریز، چین و چروک های کوچک تا متوسط و خال ها به کار می رود.

 

عوارض جانبی: می تواند موجب قرمز، ورم و کبودی پوست شود که بعد از ۱ تا ۲ هفته بعد نیز ادامه خواهند داشت.

 

لیزرهای غیر کاهنده یا NON-ABLATIVE:

۱.لیزرهای پالس- دای یا PULSED DYE LASER.

این لیزر پوست را با هدف قرار دادن رگ های خونی به طور مستقیم به منظور کوچک تر کردن آن ها و کاهش قرمزی پوست، درمان می کند. درد و سوزش آن مانند این است که یک کش پلاستیکی محکم به پوست تان بر خورد می کند و می تواند در هر جایی روی پوست صورت و بدن به کار رود. این لیزر نیاز به ۳ تا ۵ جلسه درمان دارد تا تاثیر خود را بگذارد. نتایج این لیزر دائمی است. مدت زمان درمان تنها دو ساعت می باشد، که به مرور قرمزی و رنگ صورتی پوست فروکش می کند.

 

شرایط و مسائل پوستی که درمان می کند: برای درمان رگ های عنکبوتی، علایم تولد، روزاسه، مویرگ های پاره شده، استرچ مارک یا ترک های پوستی، ضایعات عروقی و چین و چروک اطراف چشم ها به کار می رود.

 

عوارض جانبی: پیگمنتیشن های موقت و کبودی های اندک جزو عوارضی می باشند که به طور طبیعی روی می دهند و گزارش داده شده اند.

 

 1. لیزر نئودیمیوم دوپد ایتریم- آلومینیوم- گارنت یا لیزر ND:YAG یا NEODYMIUM-DOPED: YAG.

این لیزر یک طول موجی از نوری با انرژی بالا را منتشر می نماید که زمانی که روی مسئله و مشکل پوستی مشخصی متمرکز می شود، گرما تولید می کند و سلول های بیمار و مرده را از بین می برد.

 

شرایط و مسائل پوستی که توسط این لیزر برطرف می شوند: این لیزر در از بین بردن ضایعات عروقی، ضایعات پیگمنتی، مشکلات پیگمنتی پوست، رگ های عنکبوتی، از بین بردن تاتو و رفع موهای زائد کاربرد دارد.

 

عوارض جانبی: این لیزر میزان موفقیت پایینی دارد. در ارتباط با ضایعات عروقی، امکان بازگشت مجدد آن ها نیز وجود دارد. در دوره درمان ممکن است احساس درد به وجود بیاید. قرمزی، التهاب و خارش ممکن است تا روزها بعد از درمان نیز ماندگاری داشته باشند.

 

 1. لیزر الکساندریت (ALEXANDRITE).

این لیزر طول موجی از یک نور با انرژی بالا را منتشر می نماید که به انرژی گرمایی تبدیل می شود. این امر موجب آسیب دیدن بخش مشخصی از پوست می شود. این لیزر از یک پروسه فتوترمولیز به کار می برد که به معنای استفاده از نور (فوتو) و گرم کردن (ترمو) بخش مورد نظر به منظور از بین بردن عامل ایجاد مشکل و مسئله پوستی (لیز) می شود. لیزرهای الکساندریت می توانند موجب از بین رفتن بافت یک ضایعه پوستی شود، بدون این که بافت اطراف آن دچار آسیب و یا صدمه ای شود.

 

شرایط و مسئله پوستی که توسط این نیز برطرف می شود: این لیزر موجب درمان لکه های پوستی می شود که بر اثر آسیب های خورشیدی، نشانه ها و علایم تولد، پیگمنتیشن ها و ضایعت های پیگمنتی یا رنگی شکل می گیرند. این لیزر برای از بین بردن موهای زائد، از بین بردن تاتوها و رگ های پا بسیار مناسب است.

 

عوارض جانبی: درد در طول این درمان لیزری، بسیار رایج است. قرمزی، التهاب و خارش ممکن است تا چند روز وجود داشته باشد. هم چنین این لیزر می تواند باعث ایجاد تغییراتی در پیگمنتیشن ها شود.

 

لیزرها چگونه کار می کنند. 

لیزرها تک رنگ می باشند که به این معنا می باشد که لیزر مورد نظر، نوری را تنها با یک طول موج یا یک رنگ انتشار می دهد. لیزرهایی که در مصارف و کاربرد های زیبایی در طول یک پروسه به کار می روند “فوتوترمولیز انتخابی” نام دارند. این کلمه فانتزی به معنای این است که دسته ای از نور با فرکانس و طول موج مشخص به بخش مورد نظر پوست می تابد (فوتو) تا گرما و حرارت (ترمو) در آن ناحیه ایجاد گردد، به این ترتیب بافت پوست که دارای مشکل است، تخریب می شود (لیز). برای انجام این کار، طول موج نور لیزر باید هماهنگ با رنگ پوست بخش مورد نظر باشد، حال مسئله پوستی آن ناحیه به لکه های قهوه ای ارتباط داشته باشد، یا مویرگ های قرمز پاره شده زیر پوست و یا دیگر شرایط پوستی ناخوشایند، فرقی ندارد.

 

چرا انواع مختلفی از لیزرها وجود دارد؟

این دو نوع لیزر به خودی خود می توانند به زیرشاخه های بسیار و به معنای واقعی کلمه به صد ها متغییرات و نام های تجاری که در این طبقه بندی های جزئی قرار می گیرند، تقسیم شوند.

تفاوت اصلی میان انواع لیزر به طول موج آن ها ارتباط دارد. به عبارت دیگر، انواع طول موج های مختلف (با رنگ های مختلف نور)، مسائل و مشکلات گوناگون پوستی را هدف قرار می دهند. بنابراین، این تنوع لیزرها برای درمان مسائل مختلف پوستی مورد نیاز می باشد. به این دلیل، هم چنین ترکیبی از انواع لیزرهای مختلف ممکن است توسط جراح مورد نظرتان پیشنهاد شود تا تمامی مشکلاتی که در پوست خود دارید، برطرف شوند. توضیح این انواع مختلف لیزر می تواند خیلی طولانی، تخصصی و گیج کننده باشد، از این رو ما تنها روی این که چه نوع مسائل و مشکلاتی پوستی توسط لیزر های مختلف و متنوع درمان می شوند، تمرکز می کنیم.

 

انواع لیزرها برای مصارف مختلف زیبایی.

 • خطوط و چین و چروک های ریز: برای درمان این چین و چروک و خطوط ریز، ترکیبی از روش های لایه بردار سطحی و سفت کردن پوست می توانند به کار روند و یا هر دو می توانند با یک لیزر کاهنده تهاجمی تر نیز انجام شوند، مانند لیزر CO2 (کربن دی اکسید) یا لیزر اربیوم یاگ (ERBIUM YAG). لیزر CO2 هم چنین برای از بین بردن زگیل و لکه های پوستی و برای بریدن پوست در جراحی های لیزری مورد استفاده قرار می گیرند. لیزرهای پالس دای (PULSED DYE LASER) نیز موفقیت هایی را در این زمینه از خود نشان داده اند. البته نمی توان از روش های غیر لیزری با خاصیت تهاجمی کمتر، روش های بر پایه نور، مانند LPL و LED در این زمینه نیز صرفه نظر کرد.
 • سفت کردن پوست: بیشتر روش های لیزر زیبایی حداقل تا حدودی موجب سفت شدن سطحی و ظاهری پوست می شوند، زیرا آن ها یک صدمه و آسیب کنترل شده ای به پوست وارد می نمایند که به این ترتیب پوست برای افزایش تولید کلاژن تحریک می شود. برای کسب نتایج چشمگیر تر در زمینه سفت کردن پوست، لیزرهای CO2 می توانند انتخاب مناسبی باشند. به علاوه، استفاده از روش های غیر لیزری، روش های بر پایه نور مانند دستگاه های مادون قرمز TITAN و یا سیستم های بر پایه فرکانس های رادیویی THERMAGE نیز نتایج مثبتی از خود نشان داده اند.
 • ضایعات و لکه های رنگی: رایج ترین لیزر استفاده شده برای درمان ضایعات و لکه های رنگی، مانند لکه های خورشیدی، لکه های حاصل از افزایش سن، ملاسما و دیگر انواع هایپرپیگمنتیشن، به لیزرهای پالس دای، ND:YAG و لیزرهای فرکشنال یا فرسایشی مربوط می شود. البته روش های غیر لیزری و درمان های بر پایه نور مانند LPL نیز در این زمینه انتخاب مناسب و نتیجه بخشی به شمار می آیند.
 • ضایعات پیش سرطانی: تقریبا تمامی جراحان موافق می باشند که ضایعات سرطانی باید با چاقوی کوچک جراحی بریده شوند تا به طور کامل از سطح پوست برداشته شوند. به این ترتیب علاوه بر اطمینان حاصل کردن از این که ضایعه سرطانی مورد نظر به طور کامل از پوست جدا می شود، این امر اطمینان حاصل می کند که برای یک آسیب شناس، نمونه ای وجود دارد تا به آن نگاه بیاندازد و نوع ضایعه مورد را نظر را بررسی نماید. لیزرها هم اکنون به طور رایج به عنوان یک عامل پیشگیری مورد استفاده قرار می گیرند، به این ترتیب عوامل سرطانی قبل از این که بدخیم شوند، از بین می روند. به طور کلی، لیزرهای کاهنده مانند CO1 و ERBIUM:YAG برای از بین بردن این چنین ضایعاتی به کار می روند.
 • ضایعات عروقی: ضایعات عروقی شامل رگ های خونی پاره شده روی صورت و رگه های عنکبوتی ناخوشایند روی پاها، همانژیوم و دیگر نشانه های تولد مانند لکه های شرابی می باشد. برای این نوع ناهنجاری های پوست، لیزر LPL یک انتخاب رایج است، زیرا در رده لیزرهای تهاجمی قرار می گیرد. هم چنین برای درمان این ضایعات، لیزر پالس دای و ND:YAG و لیزرهای دیود (DIODE) بسیار محبوب می باشند.
 • تاتوها: لیزرهای CO2 و ND:YAG برای از بین بردن تاتوها بسیار محبوب شده اند، اگرچه استفاده از IPL در این زمینه نیز موفقیت هایی از خود نشان داده است.
 • رفع موهای زائد: موفقیت و امن بودن لیزر موهای زائد بسیار به پیگمنت های موجود هم در موها و هم در پوست فرد مورد نظر بستگی دارد. هر چه بیمار پوست تیره تری داشته باشد، لیزرهای DIOD یا ND:YAG اغلب انتخاب های بهره تری برای وی محسوب می شود، برای افرادی که پوست روشن تری دارند، LPL بسیار موثر و نتیجه بخش اثبات شده است.
 • آکنه و اسکارهای آکنه. برای اسکارهای عمیق تر، لیزر CO1 یک استاندارد طلایی به شمار می رود، اگر چه لیزرهایی مانند اربیم یاگ (ERBIUM:YAG)، لیزرهای فرسایشی و فرکشنال (FRACTIONAL) و دیگر لیزرهای غیر تهاجمی مشخص دیگر، برای درمان اسکارهای آکنه سطحی، نتایج موفقیت آمیز از خود بجای گذاشته اند. برای درمان آکنه های فعال، تکنولوژی LED اثبات کرده است که می تواند کاملا موثر باشد.

 

دیگر مصارف روش های زیبایی بر پایه نور. 

روش های گوناگون و مختلف از تکنولوژی بر پایه نور وجود دارد که در دنیای جراحی زیبایی این روزها به کار می رود. اگر چه این روش های اغلب به روش های لیزری ارجاع داده می شوند، اما ابزارهایی که استفاده می شوند، لیزرهای واقعی نیستند. این تکنولوژی ها شامل LPL، LED، TITAN و دیگر تکنولوژی های بر پایه انرژی مادون قرمز  و روش های بر پایه فرکانس های رادیویی مانند THERMAGE می شوند.

 

این روش های بر پایه نور هم چنین برای درمان مشکلات پوستی به کار می روند. اگر چه آن ها دقیقا روش های لیزری به شمار نمی آیند، اما در زمینه هدف، روش و نتایج، مشابه با آن ها عمل می کنند.

 

 

برخی از روش های بر پایه نور به این ترتیب می باشند:

 •       نور با پالس شدید (INTENSED PULSED LIGHT).
 •       مروارید توسط کواترا (PEARL BY CUTERA.
 •       عکس صورت (PHOTO FACIAL).
 •       تصویر یا پرتره (PORTRAIT).
 •       لیزرهای پالس دای (PULSED DYE LASERS).
 •       رادیوفرکانسی ((RADIOFREQUENCY.
 •       تصویربرداری اولتراسوند (ULTRASOUND IMAGING).

 

 

نتایج و ریکاوری

نتایج روش های لیزری و روش های بر پایه نور بسیار متفاوت می باشند و به تکنولوژی و درمان مورد نظر بستگی دارند. زمانی که این روش های لیزری و بر پایه نور به درستی انجام شوند، می توانند شرایط و مشکلات پوستی را به طور چشمگیر و قابل توجه ای بهبود دهند و می توانند هم چنین موجب احیا و بازسازی پوست گردند.

در ارتباط با ریکاوری نیز بسته به نوع روشی که به کار می رود، تفاوت هایی وجود دارد. روش های ملایم مانند آن دسته روش هایی که دارای لیزرهای با قدرت پایین می باشند، معمولا دوره ریکاوری آن ها بسیار سریع است، معمولا چند روز تا یک هفته. این نوع از درمان ها موجب لایه برداری سنگین، پوسته پوسته شدن و یا از بین رفتن پوست نمی شوند. روش های لیزری قدرتمند، دوره ریکاوری بلند مدت تری دارند، هم چنین موجب می شوند تا یک هفته پوست قرمز،  پوسته پوسته و لایه لایه شود. بعد از آن پوست ممکن است برای بیش از دو هفته دیگر نیز صورتی رنگ باقی بماند.

 

 

آیا امنیت دارند و بی خطر می باشند؟

لیزر یک روش جراحی است و تمامی روش های جراحی، ریسک ها و خطراتی را به همراه دارند. لیزرهای کاهنده و روش های بر پایه نور می توانند عفونت ها، سوزش های سرد، میلیا (کیست های سفید کوچک روی سطح پوست)، تیره شدن پوست (مخصوصا اگر بعد از جراحی در معرض نور مستقیم قرار داشته باشید) و یا کیست های پوستی را باعث شوند.

روش های غیر کاهنده می توانند هایپرپیگمنتیشن (تیرگی پوست)، تاول و آسیب به چشم را به وجود بیاورند.

با ارتقا و پیشرفت تکنولوژی، انواع جدیدی از لیزرها وجود دارند که برای مشکلات و انواع پوست مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. با وجود انواع لیزرهای متفاوت که در دسترس می باشند، بسیار سخت است که تنها یک مورد را بیابید که مناسب با شما عمل کند. از این رو بسیار اهمیت دارد که نزد یک متخصص با تجربه بروید تا برنامه درمانی دقیقی برای شما مهیا کند و به طور واضح و دقیق مشخص کند که به کدام یک از روش های لیزری و یا بر پایه نور نیاز دارید.

 

 

منبع مقاله: https://www.verywellhealth.com/cosmetic-laser-procedures-decoding-2710211

https://www.stylecraze.com/articles/types-of-laser-skin-treatments-and-their-benefits/#gref

 

 

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیاز دهندگان : ۰

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

  جهت یابی
  مشاهده شده

  به تازگی بازدید شده

  بستن

  دسته بندی ها