مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , , , > بهترین شیوه برگزاری جشن نوروز

بهترین شیوه برگزاری جشن نوروز

0
(0)

چگونه نوروز یا سال نوی ایرانی را جشن بگیریم.

نوروز اساسا به معنای سال نو می باشد و به اولین روز از سال نوی ایرانی ها ارتباط دارد. این روزها واقعا تعطیلات خوبی برای جشن گرفتن می باشد، زیرا راهی برای خلاص کردن فکر و روح تان از بدشانسی های سال گذشته و شروع سال جدید و فصل بهار با انرژی و احساس مثبت می باشد تا در سال جدید بتوانید به شانس ها و فرصت های خوبی دست یابید. قبل از اینکه این تعطیلات نوروز شروع شود، می توانید کارهایی مانند تمیز کردن خانه و یا خرید لباس های جدید را انجام دهید. یک هفته قبل از فرا رسیدن سال نو نیز می توانید در مراسم چهارشنبه سوری و یا دیگر فعالیت های مربوط به این شب شرکت کنید. هم چنین می توانید کم کم میز یا سفره هفت سین خود را بچینید و سال نو را با خانواده خود آغاز کنید و سالی پر از شادی و نشاط را تجربه کنید.در این مقاله از مجله اینترنتی آرایشی بهداشتی هفتاد رنگ ما به شماه خواهیم گفت که چگونه بهترین شیوه برگزاری جشن نوروز را اجرا کنید و سال نو را بخوبی و با آرامش شروع کنید.

 

قسمت اول: خود را آماده شروع سال نو کنید.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

1.در تقویم تاریخ اعتدال بهاری را علامت گذاری کنید. تعطیلات در اعتدال بهاری آغاز می شود که در فصل بهار و پاییز در روزهای متفاوتی از سال اتفاق می افتد.

 •  سال نو زمانی آغاز می شود که خورشید از خط استوا می گذرد. شما می توانید زمان انجام این کار در اینترنت به طور دقیق بیابید.
 • اعتدال بهاری اولین روز بهار است و نوروز به این دلیل در این روز قرار دارد. اعتدال بهاری نشان دهنده پایان زمستان و تولد دوباره زمین در فصل بهار است.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 

 1. شروع به خانه تکانی سال نو کنید. خانه تکانی و تمیز کردن، یک بخش سنتی از این تعطیلات ایرانی ها می باشد. این مراسم خانه تکانی به منظور تمیز کردن خانه و محیط اطراف تان می باشد. بیشتر مردم نیز اعتقاد بر این دارند که این کار شانس بد و شیطان را از خانه خود دور کنند.
 • بعد از تمیز کردن، شما می توانید سال نو را با انرژی مثبت و تازه ای شروع کنید.

 

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. لباس های جدیدی بخرید. از جایی که خیلی ضروری نیست تا لباس های جدیدی بگیرید، مخصوصا اگر پول کافی ندارید، در هر صورت این یک رسم است. معمولا، شما در اولین روز از مراسم عید نوروز، لباس های نویی می پوشید تا سال نو را با چیزهای نو شروع کنید.
 • فرقی ندارد که چه چیز می پوشید، حتی ممکن است بخواهید لباس زیر و جوراب های تازه ای را امتحان کنید.
 • این مراسم نمادی از پرانرژی بودن در سال نو است.

 

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. غذاهایی را برای مهمان های خود تهیه کنید. سال نوی ایرانی ها، زمانی برای دید و بازدیدهای دوستانه و فامیلی می باشد. کیک های خامه ای، شکلات و کوکی هایی را در کنار شربت و چای تهیه کنید.
 • آجیل و میوه های خشک شده نیز بسیار مناسب می باشند.
 • شما می توانید در صورتی که در تهیه این شیرینیجات مهارت ندارید، به صورت آماده از شیرینی فروشی تهیه کنید.

 

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. تخم مرغ های سر هفت سین را رنگ کنید. درست مانند سایر کشورهای شرقی، تزئین تخم مرغ یک کار بسیار جالب و رایجی است که نزدیک به سال نو انجام می شود. اگر شما قبل از این که سال نو شروع شود، این کار را انجام دهید می توانید از آن ها برای تزیین سفره هفت سین استفاده کنید.
 • می توانید تماما تخم مرغ ها را رنگ کنید.
 • می توانید این کار را به کودکان و نوجوانان خانه بسپارید تا آن ها رنگ آمیزی و طراحی کنند. استیکرها، اکلیل ها و یا سنگ های تزئینی برای چسباندن روی تخم مرغ ها نیز بسیار جالب می باشند.

 

قسمت دوم: تعطیلات نوروز را با پریدن از روی آتش شروع کنید.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

1.یک آتش در شب چهارشنبه سوری درست کنید. سپس از روی آن بپرید. چهارشنبه سوری در شب سه شنبه آخرین هفته سال انجام می شود. سعی کنید در مکانی آتش روشن کنید که به دور از مواد خطرناک و یا چمن و علف بوده و نزدیک به آب و کپسول آتش نشانی باشد تا در صورت بروز حادثه بتوانید به سرعت آن را خاموش کنید.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. از روی آتش بپرید. از جایی که آتش نماد حکمت خدا است، پریدن از روی آتش راهی برای شروع سال جدید با خوش شانسی و خوش اقبالی می باشد و هم چنین بدهی ها و شانس های بد را دور می کند. البته در طول این مراسم مراقب باشید تا لباس یا پاهای تان با آتش در تماس نباشد که اصلا احساس خوبی برای تان به همراه نخواهد داشت.
 • خاموش کننده آتش را در محل آتش نگاه دارید و دریابید که آیا در محل زندگی خود مجاز به روشن کردن آتش می باشید یا خیر.

 

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. نوروز را با پریدن از روی آتش شروع کنید. هم می توانید خودتان آتش روشن کنید و حتی می توانید تنها پریدن افراد دیگر از روی آتش را تماشا کنید.
 • شاید هم این آهنگ سنتی و همیشگی را در این مراسم ها شنیده باشید “زردی من از تو، سرخی تو از من”. به این ترتیب بدشانسی های خود را که نماد زردی دارد به آتش می دهید تا بسوزد و از آتش می خواهید تا قدرت و سلامتی و گرمی و صمیمیت خود را که نماد سرخی است به شما بدهد.
 • می توانید در طول این مراسم همراه با دوستان و خانواده خود، کیک خامه ای و آجیل بخورید تا خوش بگذارنید و حال و هوای شیطانی و بدشانسی سال گذشته را با گرما و صمیمیت قدرت آتش عوض کنید.

 

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. از کودکان خود بخواهید که یک قاشق و قابلمه را بردارند و مراسم قاشق زنی را اجرا کنند. به این ترتیب کودکان به طرف همسایه های می روند و روی قابلمه با قاشق میزنند. هم چنین رسم است که در ازای این حرکت شکلات و شیرینی بگیرند، خیلی شباهت به رسم و رسوم هالووین دارد. این مراسم نیز نماد ضربه زدن یا دور کردن بدشانسی و بداقبالی در آخرین روزهای سال گذشته می باشد.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 

 1. از کسی بخواهید تا گره دستمال گردن تان را برای شما باز کند. دیگر رسم در مراسم قبل از سال نو ایرانی ها این است که یک بخش از لباس یا دستمال گردن خود را گره بزنید و سپس می توانید از دوست یا اعضای خانواده و یا هر شخص دیگری بخواهید تا آن را برای شما باز کنند. این مراسم نماد باز کردن گره مشکلات و بدشانسی ها در سال گذشته می باشد. حتی می توانید یک گلدان یا شیشه را بشکنید تا نماد از بین بردن بدشانسی باشد.

 

قسمت سوم: سفره هت سین و هدیه ها را آماده کنید.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

1.سفره هفت سین را با هفت موردی بچینید که با “س” شروع شود. این عدد خوش شانسی موجب می شود تا به خانه و زندگی تان خوش شانسی روی کند و 7 چیزی که در سفره هفت سین قرار می دهید نماد تولد دوباره زمین در بهار است. یک میز  و یا سفره را برای این کار در نظر بگیرد و این هفت مورد را روی آن بچینید. معمولا این هفت مورد به این ترتیب می باشند:

 • سبزه- جوانه گندم، جو و یا عدس که از قبل در یک ظرفی رشد کرده اند و به شکل سبزه در آمده اند که نماد تولد دوباره می باشد.
 • سمنو- یک پودینگ شیرین از جوانه گندم می باشد که نماد فراوانی است.
 • سنجد- نماد عشق است.
 • سیر- نماد سلامتی و دارو است.
 • سیب- نماد زیبایی است.
 • سمبل- نماد بهار است.
 • سرکه- نماد طول عمر و صبر و پایداری است.
 • شما هم چنین می توانید چیزهای دیگری که با “س” شروع می شوند را به جای موارد بالا استفاده کنید، مانند سکه که نماد موفقیت و خوش شانسی است و یا می توانید از ادویه سماق استفاده کنید نماد طلوع خورشید است.

 

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. موارد دیگری را نیز می توانید به سفره و یا میز هفت سین خود اضافه کنید. اگر دوست دارید می توانید چیزهای دیگری را مانند قرآن نیز به این سفره اضافه کنید. هم چنین می توانید تخم مرغ های تزئین شده و رنگ شده و ماهی قرمز در تنگ آب را نیز به این سفره یا میز هفت سین بیافزایید تا نماد زندگی و برکت باشد.
 • هم چنین می توانید از آینه و شمع استفاده کنید که نماد آینده است.
 • بسیاری از خانواده ها هم چنین شکلات و میوه و شیرینی را نیز در این سفره ها قرار می دهند.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 

 1. با خانواده خود اطراف هفت سین بشینید و هدیه هایی را به همدیگر بدهید. معمولا خانواده ها در اطراف سفره و یا میز هفت سین جمع شده و منتظر تحویل سال نو می شوند و سپس بعد از تحویل سال نو و روبوسی کردن، هدیه هایی را به همدیگر می دهند. اغلب این هدیه های فقط به کودکان داده می شود و یا حتی این هدیه می تواند تنها پول باشد.

 

قسمت چهارم: دید و بازدید.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

1.در اولین روز از سال نو یا جشن نوروز رسم است تا به دید و بازدید افراد بزرگ تر خانواده خود بروید. هم چنین رسم دیگر این است که در روزهای بعد، افراد بزرگ تر به خانه افراد کوچک تر می روند.

 • اگر شخصی در سال گذشته فوت کرده باشد، رسم است که دید و بازدید ابتدا از خانه آن ها صورت بگیرد.
 • همه با گفتن تبریک سال نو یا نوروزتان پیروز، آرزوی خوشبختی و شادی می کنند.
 • هم چنین یادتان نرود که در این دید و بازدیدها از لباس های نو خود استفاده کنید.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. غذای سال نوی سنتی خود را آماده کرده و همراه خانواده صرف کنید. معمولا در اوایل سال نو و جشن نوروز غذاهایی مانند سبزی پلو با ماهی و یا کوکو سبزی سرو می شود که البته با ماهی همراه است. این غذا برای ایرانی ها بسیار لذیذ است و جزوی از رسم های آن ها به شمار می رود.

 

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. دید و بازدیدهای فامیلی را تکرار کنید. این تعطیلات نوروز و  جشن نوروز تماما در ارتباط با خانواده و دوستان است، از این رو می توانید این دید و بازدیدها را در طول این دو هفته ادامه دهید. فراموش نکنید که وسایل پذیرایی را برای مهمان های خود آماده کنید. اگر احساس می کنید که کسی به منزل تان برای دید و بازدید نمی آید، می توانید خودتان آن ها را دعوت کنید.

 

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. می توانید به مراسم ها و جشن های محل زندگی خودتان بروید. بسیاری از شهرهای ایران دارای مراسم و جشن نوروز می باشند، حتی در خارج از کشور ایران نیز این مراسم در برخی بخش ها برگزار می شود. شما می توانید یکی از این مراسم ها و جشن هایی را انتخاب کنید که غذا، موزیک و فعالیت هایی مثل نمایش و رقص های محلی داشته باشد.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 

 1. نعمت های خود را بشمارید. نوروز و  جشن نوروز یک شروع تازه است و ایرانی ها اعتقاد دارند که اگر در طول نوروز لبخند بزنید، این لبخند تا آخر سال برای شما می ماند. زمانی را صرف این کنید که چه نعمت هایی دارید، چه تعداد دوست دارید و چه لذت ها و اتفاقات خوشی را در سال گذشته پشت سر گذاشتید. به عبارت دیگر، ایرانی ها اعتقاد دارند که اگر در طول تعطیلات نوروز بداخلاق باشید، تا پایان سال، بد شانسی می آورید.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

 1. تعطیلات سال نو و جشن نوروز را با یک پیک نیک رفتن همراه خانواده یا همان مراسم سیزده بدر تمام کنید. این روز آخرین روز از تعطیلات سال نو و یا نوروز می باشد. رسم است که باید این روز را در خارج از منزل باشید. این مراسم نیز روش دیگر برای تضمین خوشبختی و خوش شانسی در سال جاری می باشد. هم چنین رسم است که در این روز آش رشته می خورند که از عدس، حبوبات، سبزیجات و رشته درست می شود. هم چنین روی آن را با پیاز و نعنای سرخ شده و کشک تزئین می کنند.

مجله آنلاین آرایشی بهداشتی

7.در آخر تعطیلاتجشن نوروز  نیز باید سبزه را از سفره هفت سین خود دور کنید و در طبیعت رها کنید. این مراسم نماد خارج کردن انرژی منفی از خانه تان می باشد، از این رو باید این سبزه ها را در پایان تعطیلات دور بیاندازید. بهترین راه برای این کار این است که سبزه خود را روی سطح آب شناور کنید. سبزه را با خود در پیکنیک و گردش تان همراه کنید تا محل مناسبی برای بیرون انداختن آن بیابید تا به این ترتیب انرژی بد را از خود دور کنید. رسم جالبی که در این روز وجود دارد این است که اگر مجرد می باشید، باید قبل از دور انداختن سبزه، آن را گره بزنید تا در سال جدید شانس این را داشته باشید که همسر خوب و مناسبی پیدا کنید.

 

منبع مقاله: https://www.wikihow.com/Celebrate-the-Persian-New-Year-%28Nowruz%29

 

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

  جهت یابی

  بازدیدهای اخیر

  Close
  مشاهده شده

  به تازگی بازدید شده

  بستن

  دسته بندی ها