مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , , , , , , > ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

0
(0)

آیا ویتامین C موجب تقویت ضد آفتاب شما می شود؟

در این مقاله از مجله اینترنتی آرایشی بهداشتی هفتاد رنگ به شما خواهیم گفت که  چرا و چگونه ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب است .
برخی از مواد مراقبت از پوست مانند کره و نان یا بستنی و کیک به خوبی می توانند در کنار هم کار کنند. مطمئنا متوجه منظور ما شده اید. اما از طرف دیگر موادی وجود دارند ک قطعا نباید با هم ترکیب شوند.

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

ضد آفتاب و ویتامین C چه طور ؟

مطمئنا شنیده اید که ترکیب این دو می تواند به محافظت از پوست تان در برابر نور خورشید کمک کند. با توجه به اشعه های مضر نور خورشید، محافظت بیشتر از پوست همیشه گزینه خوبی به شمار می رود.

اما آیا این موضوع حقیقت دارد؟

برای پاسخ این سوال ما از متخصصان پوست و زیبایی خواستیم تا بگویند که آیا ویتامین C و ضد آفتاب می تواند یک ترکیب رویایی برای پوست باشد یا خیر.

مزیت های ترکیب ضد آفتاب و ویتامین C

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

تمامی متخصصانی که با آن ها مصاحبه کردیم معتقد بودند که بله ویتامین C می تواند قدرت ضد آفتاب را افزایش دهد . ویتامین C یکی از شناخته شده ترین و قدرتمندترین آنتی اکسیدان هایی است که به ترمیم آثار مخرب ناشی از رادیکال های آزاد که از نور خورشید و عوامل محیطی به وجود می آیند، کمک می نماید. از جایی که “ضد آفتاب” در جلوگیری از آسیب اشعه های UV به پوست و ترمیم این صدمات ناشی از اشعه های UV کمک می کند، “ویتامین C” به ضد آفتاب و یا محافظ پوست ما در برابر نور خورشید کمک می نماید تا بهتر کار کند .
ترکیب ضد آفتاب و ویتامین C یک معامله دو سر برد است، زیرا این ترکیب می تواند به ترمیم و کاهش صدمات آفتاب و هم چنین مراقبت از پوست در برابر نور خورشید کمک نماید . این موضوع بسیار بسیار اهمیت دارد، زیرا هر چه این صدمات پوستی ناشی از UV رو هم انباشته شود، ترمیم و بهبود آن نیز سخت تر می گردد.
طی تحقیقاتی مشخص شد که استفاده موضعی اسید آسکوربیک 10 درصد زیر ضد آفتاب می تواند 40 تا 60 درصد آسیب های خورشید را کاهش دهد. دلیل این امر این است که اسید آسکوربیک با رادیکال های آزاد (که مخصوصا از قرارگیری در معرض اشعه های UV به وجود می آیند) مقابله می کند.

چگونه ضد آفتاب و ویتامین C با هم کار می کنند؟

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

ضد آفتاب با منعکس کردن یا جذب اشعه های UV خورشید، از پوست محافظت می کند (ضدآفتاب های فیزیکی مانند فرمول های بر پایه زینک اکساید و تیتانیوم دی اکسید اشعه های UV را منعکس و انواع فرمول های شیمیایی، این اشعه ها را جذب می کنند).
ویتامین C موضعی شما نیز با مقابله با آسیب های رادیکال های آزاد منتشر شده از اشعه های UV، مانند یک محافظ در برابر صدمات نور خورشید عمل می نماید. این امر از سلول های پوست محافظت می کند و خاصیت ضد پیری و ضد التهابی دارد.
نکته مهم: استفاده از محصولات مراقبت از پوست با ترتیب صحیح بسیار اهمیت دارد تا اطمینان حاصل شود که تماما از مزیت های آن ها بهره مند می شوید. متخصصان پوست توصیه می کنند که ابتدا ویتامین C را قبل از مرطوب کننده و یا SPF خود به کار ببرید، در غیر این صورت به درستی جذب پوست نمی شود و بی فایده خواهد بود.

دیگر مزیت های ویتامین C

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

در کنار این که ویتامین C محافظ مناسبی در برابر صدمات نور خورشید به شمار می رود، در جلوگیری از قرمزی، پیری و بروز لکه های قهوه ای پوست نقش مهمی دارد . البته باید قبل از قرارگیری در معرض نور خورشید به کار رود .
به طور مشابه، نشان داده شده است که ویتامین C موضعی می تواند به وسیله مهار تولید ملانین، به بهبود هایپرپیگمنتیشن کمک کند. هم چنین می تواند به وسیله تحریک تولید کلاژن، ساختار پوست را بازسازی نماید، بنابراین چین و چروک و خطوط پوست کاهش می یابند .

ویتامین C نمی تواند جایگزین ضد آفتاب شما باشد

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب
برای این که این موضوع را بیشتر آشکار کنیم باید بگوییم که اگرچه ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است، اما نمی تواند جایگزین ضد آفتاب باشد. طی تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که ویتامین C بعد از 4 بار استفاده و با مصرف مداوم می تواند SPF 8 را برای پوست مهیا کند.
این سطح از محافظت موثر است، اما برای مراقبت و محافظت از پوست در برابر آفتاب کافی نیست. حتی این موضوع در ارتباط با محصولات حاوی ویتامین C نیز صدق نمی کند.
برای این که به طور کامل خود را از اشعه های مضر آفتاب دور کنید، به SPF 30 و یا بیشتر نیاز دارید. دقت کنید که ضد آفتاب شما باید برچسب Broad Spectrum داشته باشد تا مطمئن شوید که به اندازه کافی از پوست خود در برابر آسیب های اشعه UVA و UVB مراقبت می کنید.
محافظت از پوست در برابر اشعه UVA بسیار ضروری است، زیرا نسبت به UVB عمیق تر به پوست نفوذ می کند. اشعه های UVA می توانند حتی از شیشه پنجره ها نیز عبور کنند و در بروز علائم پیری زودرس و سرطان پوست نقش اساسی دارند . UVB نیز اشعه های می باشند که بیشتر توسط نور خورشید با آن ها سر و کار داریم، زیرا عامل اصلی آفتاب سوختگی می باشند.

نتیجه نهایی :

بسیار اهمیت دارد تا به یاد داشته باشید که ویتامین C نباید جایگزین ضد آفتاب شما شود، بلکه زمانی که به رژیم مراقبت از پوست شما افزوده می شود، می تواند محافظت بیشتری برای پوست شما در برابر آسیب های اشعه های ماوراء بنفش به وجود بیاورد.

انتخاب ویتامین C صحیح

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

از جایی که همه ما عاشق خرید کردن محصولات مختلف به تعداد زیاد هستیم، اما ویتامین C چیزی نیست که بخواهید مقدار بسیار زیادی از آن را خریداری کنید . زیرا ویتامین C واقعا ناپایدار است و خیلی زود تخریب می شود، بنابراین تاثیرگذاری خود را از دست می دهد. یک روش ساده برای این که متوجه شوید باید محصول ویتامین C مورد نظرتان را جایگزین کنید این است که رنگ آن تغییر کرده باشد، معمولا در این شرایط تناژ زرد به خود می گیرد .
شما هم چنین باید هنگام انتخاب سرم ویتامین C به لیست مواد تشکیل دهنده آن نگاه بیندازید تا “L-ascorbic acid” را در آن بیابید. این تنها نوع ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان کاملا موثر و محافظ نور خورشید برای پوست به شمار می رود. L-ascorbic acid نوع صحیحی از ویتامین C است که باید برای پوست به کار رود. بیشتر ویتامین C هایی که به عنوان ماده افزودنی به محصولات اضافه می شوند، به شکل استر هستند، زیرا ترکیب آن ساده است، اما تاثیر بسیار ناچیزی دارد. هم چنین نباید ضد آفتاب های حاوی ویتامین C را با سرم ویتامین C اشتباه بگیرید.

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

عامل دیگری که باید به آن توجه کنید، چیست ؟

درصد. مطالعات نشان داده است که ویتامین C با درصد های بین 5 تا 20 درصد و PH زیر 3.5 می تواند موثرترین حالت ممکن را برای پوست داشته باشد. متخصصان توصیه می کنند که از سرم ویتامین C 15 درصد استفاده کنید که بهترین غلظت برای پوست به شمار می رود.

آیا مکمل های ویتامین C می توانند موثر باشند؟

برخی ممکن است فکر کنند که ویتامین C خوراکی می تواند سطح محافظت از پوست در برابر آسیب های خورشید را افزایش دهد. بله ویتامین C برای سلامتی ما بسیار مفید است اما مطالعات و تحقیقات این موضوع را مشخص نکرده اند که این ماده از نوع خوراکی می تواند در محافظت از پوست در برابر صدمات نور خورشید بسیار عالی عمل کند. در واقع شواهد اندکی در ارتباط با این که چقدر ویتامین C در دستگاه گوارش ما جذب می شود و چقدر به پوست می رسد، وجود دارد. تنها روش بهره مند شدن از مزیت های این ویتامین برای پوست، مصرف موضعی آن است.

ویتامین C تقویت کننده ضد آفتاب

نهایت استفاده را از SPF خود کسب کنید

ضد آفتاب های شیمیایی و فیزیکی زمانی که با ویتامین C ترکیب شوند، مزیت های را به همراه دارند. توصیه می شود حداقل از SPF 30 برای هر دو ضد آفتاب به کار ببرید. به علاوه بسیار اهمیت دارد به دنبال ضدآفتابی باشید که Broad spectrum یا با محافظت بالا باشد (موثر در برابر اشعه های UVA و UVB).
متخصصان پوست ضد آفتاب فیزیکی را نسبت به ضد آفتاب شیمیایی ترجیح می دهند. هر دو در صورتی که بالای SPF 30 بوده و به صورت Broad Spectrum باشند، قابلیت محافظت بالایی دارند، اما ضد آفتاب های فیزیکی که شامل تیتانیوم دی اکسید و زینک اکساید می باشند، واقعا از این که اشعه های نور خورشید به پوست برسند، جلوگیری به عمل می آورند. آن ها یک مانع فیزیکی روی پوست ایجاد می کنند که راه دستیابی اشعه ها به سطح پوست را مسدود می سازند.
ضدآفتاب های فیزیکی محافظت وسیع تر و ماندگارتری در برابر تمامی اشعه های UV مهیا می نمایند.

منبع مقاله : https://www.totalbeauty.com/content/slideshows/vitamin-c-sunscreen-200911/page8

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

Navigation

Recently Viewed

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Categories