مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , > آیا محصولات مراقبت از پوستی باعث سم زدایی پوست تان می شوند؟

آیا محصولات مراقبت از پوستی باعث سم زدایی پوست تان می شوند؟

0
(0)

سم زدایی بدن و پوست تا چه حد امکانپذیر است ؟ آیا ماسک ذغال به سم زدایی کمک میکند؟ شاید این سوالاتی باشند که شما هم به دنبال جوابی درست برای آن هستید

برخی از محصولات مراقبتی از پوست ادعای بزرگی دارند- مخصوصا آن دسته محصولاتی که از آن ها انتظار سم زدایی صورت می رود. این ها معمولا به صورت ماسک های زغالی و یا خاکی صورت می باشند و اغلب رنگ های غنی و پررنگ و بوی خاصی دارند که باعث می شود تا احساس کنید که آن ها واقعا کاری را انجام می دهند. و درست است- شاید واقعا باعث هموار شدن و تمیز شدن پوست تان شوند.

اما آیا این موارد به معنای سم زدایی است؟ این ها واقعا با پوست شما چه کار می کنند؟ و یا آیا چیز خوبی به شمار می روند؟ برای پاسخ به این سوالات، در این جا گفته های متخصصان و پزشکان را با شما در میان می گذاریم تا اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

آیا محصولات مراقبت از پوستی باعث سم زدایی پوست تان می شوند؟

واقعا “سم زدایی” به چه معنا است؟

از دیدگاه طبی و پزشکی، سم زدایی به معنای از بین بردن توکسین و سم ها از بدن می باشد. به طور کلی، کلیه ها و کبد شما در این زمینه به تنهایی وظیفه خود را تحت عنوان سم زدایی به خوبی انجام می دهند. این امر به این معنا است که شما نیازی ندارید تا در زمینه تمیز و پاکیزه کردن و سم زدایی بدن تان کاری انجام دهید.

هم چنین این موضوع هم درست است که توکسین ها و مواد سمی در عرق شما یافت می شوند، مانند اوره و اوره اسید. دفع این موارد اولین دلیل عرق کردن بدن ما نیست، این امر تقریبا نتیجه پروسه های دیگری است. دلیل اصلی که ما عرق می کنیم به میزان حرارت بدن و محیطی که در آن قرار داریم، ارتباط دارد. از این رو به عنوان نتیجه شما نمی توانید از طریق پوست، باقی بدن خود را سم زدایی کنید، حتی اگر خیلی تلاش کنید.

موضوع بسیار مهم این است که پوست ارگان دفع ادرار و ضایعات بدنی بزرگی نسبت به کلیه ها و کبدتان به شمار نمی رود. زمانی که مردم درباره سم زدایی پوست صحبت می کنند، در واقعا در ارتباط با این است که شما می توانید به صورت سطحی چه کارهایی انجام دهید تا از پوست خود در برابر محیط بیرونی محافظت کنید.

از این رو محصولاتی که ادعا دارند که پوست را سم زدایی می کنند نمی توانند واقعا سموم را از بدن تان حذف کنند. در عوض، آن ها درباره از بین بردن مواردی صحبت می کنند که در سطح پوست تان وجود دارند، مانند کثیفی، آلودگی، پوست مرده و مولکول های اکسید شده در محیطی که در آن قرار دارید.

این ها مواردی می باشند که روی پوست تشکیل می شوند. این مواد کثیف دست به دست هم می دهند و باعث به وجود آمدن آکنه هایی می شوند و به طور کلی صورتی کدر، خسته، خشک و کم کیفیت را برای شما فراهم می سازند. به این دلیل است که باقی ماندن آن ها روی پوست تان اصلا گزینه مناسبی به شمار نمی رود، اما در هر صورت مواد سمی نیستند که باعث مسموم شدن شما شوند. اما با این وجود، آیا واقعا نیاز به یک محصول سم زدایی برای رهایی از آن ها دارید؟

 

آیا محصولات سم زدایی واقعا نتیجه می دهند؟

کارکرد این محصولات به این که چه هدفی دارید و چه نوع محصولی را استفاده می کنید، بستگی دارد.

زمانی که بحث زغال سیاه می شود، شواهد موجود واقعا متقاعد کننده نیست. در شرایطی که مسموم می شوید و یا اوردوز مواد مخدر می کنید، دکتر به به شما زغال سیاه فعال می دهد تا آن ماده سمی را از بدن خود خارج کنید. از این رو گمان می شود که استفاده چنینی موردی روی صورت می تواند روغن و مواد ناخالصی را از پوست جدا کند. در هر صورت مطالعات نشان نداده است که استفاده از زغال سیاه روی پوست در این زمینه مزایایی دارد.

آیا محصولات مراقبت از پوستی باعث سم زدایی پوست تان می شوند؟

در حقیقت، شواهید که ما برای استفاده از زغال سیاه طبیعی داریم، بسیار بسیار محدود است. برخی از مطالعات مشخص کرده اند که این ماده می تواند بوی بد زخم های مزمن را کاهش دهد و می تواند در درمان علایم پوستی ERYTHROPOIETIC PROTOPORPHYRIA، که یک عارضه متابولیک ارثی نادر می باشد، تاثیر گذار باشد.

این موارد گفته شد تا به این جا برسیم که پروسه قرار دادن مواردی روی صورت تان و شستن آن ها باعث از بین بردن روغن و کثیفی روی پوست می شود و می تواند حتی اندکی پوست را لایه برداری کند و پوست تمیز و هموارتری را برای شما به وجود بیاورد. با وجود ماسکی مانند این، به خوبی منافذ پوست تان تمیز می شود که سرشار از کثیفی و آلودگی بودند- در هر صورت اتفاق افتادن این امر خود سوال دیگری است که در این زمینه مطرح می باشد. مردم واقعا فکر می کنند که ماسک می تواند این توکسین ها را از روی پوست بر دارد و این تنها کاری نیست که این محصولات انجام می دهند. یک شستشو دهنده صورت نیز به همین ترتیب می باشد.

این ها به شما یک تاثیر موقت می دهند: بعد از این که صورت تان را می شویید، پوست تان به نظر تمیز تر و هموار تر شده است، اما معجزه نمی کند. این محصولات تمامی منافذتان را باز نمی کنند و باعث درمان آکنه نمی شوند. واقعا تاثیر خیلی بزرگی را بر جای نمی گذارند.

از طرف دیگر، برخی محصولات شامل آنتی اکسیدان هایی می باشند که ممکن است به عنوان سم زدایی برچسب خورده باشند، زیرا دارای ترکیبات آنتی اکسیدان مانند ویتامین C و E می باشند. این ها واقعا به کاهش تاثیرات محیطی روی پوست مانند مضرات حاصل از نور خورشید مخصوصا با ویتامین C بسیار کمک می کنند.

در یک مطالعه ای 10 نفر یک ژلی که 10 درصد ascorbic acid و  7 درصد tetrahexyldecyl ascorbate که هر دو نوعی ویتامین C می باشند را در نیمه ای از صورت خود زدند و یک ژل PLACEBO را در نیمه دیگر صورت خود استفاده کردند. بعد از 12 هفته، محققان دریافتند که نیمه از صورت شان که با ژل ویتامین  C آغشته شده بود، کاهش چشمگیری در علایم مضرات نور خورشید را در بر داشت، این در حالی است که نیمه دیگر صورت که از ژل PLACEBO استفاده شده بود، این چنین نبود.

مطالعات دیگری نیز روی صورت انجام شده است که مشخص نموده است که وجود 23.8 درصد اسید آسکوربیک یا ویتامین C در یک سرم در زمینه درمان پوستی که دچار صدمات نور خورشید شده است در خانم هایی که در دهه 20 سالگی بودند، تاثیر بالایی داشت.

به طور کلی، این نتایج پیشنهاد می دهد که ویتامین C در فرمول این محصولات به احتمال زیاد اثرات افزایش سن و پیری را که مربوط به فاکتورهای محیطی است را کاهش می دهد. اما این که یک محصول ویتامین C برای شما کار کند و نتیجه بدهد یا خیر به عوامل مختلفی بستگی دارد، مثلا محصول چگونه نگهداری شود، میزان و نوع ویتامین C در محصول و میزان استفاده شما. یک متخصص پوست می تواند شما را در مسیر درستی قرار دهد اما به یاد داشته باشید که ما به این سادگی برای هر محصول که در بازار تبلیغ می شود، مطالعات جداگانه ای نداریم.

 

از این رو آیا نیاز دارید تا صورت تان را سم زدایی کنید؟

بزرگ ترین مسئله در ارتباط با محصولات زیبایی سم زدایی این است که حتی اگر به از بین بردن روغن، کثیفی و دیگر مواد مضر روی صورت تان کمک کنند، اما محصولات دیگری نیز وجود دارد که باید جزوی از روتین مراقبت پوستی تان باشند.

خورشید یکی از سمی ترین فاکتورهای محیطی برای پوست است، زیرا قرارگیری در معرض آفتاب و نور خورشید می تواند به نگرانی های زیبایی منجر شود که به نشانه های پیری و سرطان های پوست ارتباط دارد. بهترین موردی که می توانید برای پوست خود انجام دهید این است که هر روز صبح از ضد آفتاب استفاده کنید.

آیا محصولات مراقبت از پوستی باعث سم زدایی پوست تان می شوند؟

از این رو اگر شما جزو کسانی هستید که همیشه پاک سازی، مرطوب کردن و استفاده از ضد آفتاب به صورت منظم برای پوست خود انجام می دهید، هیچ نیازی ندارید تا از ماسک های سم زدایی به کار ببرید. یک ماسک خاک رس می تواند اندکی چربی های موجود روی صورت تان را خشک کند، اما کارهای دیگری وجود دارد که می توانید به جای آن انجام دهید. برای مثال اگر پوست چرب و مستعد آکنه دارید، شاید استفاده از یک لایه بردار شیمیایی و یا محصولاتی که آکنه ها را مدیریت می کنند را نسبت به استفاده از یک ماسک سم زدایی مفید تر بیابید، مانند آن دسته از محصولاتی که شامل سالیسیلیک اسید، پراکسید بنزوئیل و یا رتینول ها می شوند.

افرادی که پوست خشک و حساسی دارند ممکن است با استفاده از این ماسک ها باعث التهاب پوست شان شوند، زیرا مواد عطری و یا اسانس و یا مواد گیاهی می تواند باعث خشک و ملتهب شدن پوست شان شود. از این رو این محصولات باید به ندرت به کار رود- مثلا یک بار در هفته و یا هر چند هفته در میان و البته بهتر است با دقت بسیاری به کار رود.

هنوز هم اگر ماسک های زغال فعال و خاکی را دوست دارید و احساس می کنید که برای شما مفید واقع می شوند، دلیلی وجود ندارد که به طور کامل آن ها را کنار بگذارید. آن ها نباید روش اولیه برای از بین بردن این مواد از روی صورت تان به شمار روند. در هر صورت بهتر است که یک روتین مراقبت از پوستی ملایمی داشته باشید تا این که به صورت هفتگی از این دست ماسک ها استفاده کنید.

 

 

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

Navigation

Recently Viewed

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Categories