مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , , , , , , , > درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست

4
(1)

چگونه خشکی پوست خود را درمان کنید

در این مقاله از مجله اینترنتی آرایشی بهداشتی هفتاد رنگ به شما در مورد درمان خشکی پوست خواهیم گفت .
اگر پوست صورت تان خشک است، احتمالا روش های مختلفی را امتحان کرده اید . حتی ممکن است بعد از مصرف لوسیون ها، کرم ها و روغن های بسیاری که برای پوست های بسیار خشک طراحی شده بودند ، هنوز هم پوست صورت تان خشک باشد و پوسته پوسته شود .

درمان کردن پوست خشک یک پروسه چندین مرحله ای است که شامل تغییر روند شستشو، لایه برداری، مرطوب کردن و مراقبت هر روزه از پوست تان می شود . روتین مراقبت از پوست خشکی که در ادامه خدمت تان عرض می کنیم را رعایت کنید تا چهره شاداب و باطراوت و پوستی سالم و بدون هیچ مشکلی را تجربه کنید .

درمان خشکی پوست

قسمت اول :

با روتین شستشو و لایه برداری پوست شروع کنید

1.سعی کنید فقط پوست تان را با آب بشویید .

یکی از بزرگ ترین اشتباهات مراقبت از پوستی که مرتکب می شوید، شستن صورت تان با شوینده های قوی می باشد . اگر پوست تان خشک است، واضح است که فاقد چربی هایی می باشد که از پوست شما در برابر پوسته پوسته شدن محافظت می کند .

شوینده های قوی می توانند چربی های اندکی که پوست تان تولید می کنند را از بین ببرند و همین امر، وضعیت را بحرانی تر می کند . در عوض به جای شستن صورت تان با هر نوع صابونی، سعی کنید تنها از آب خالی استفاده کنید، مخصوصا اگر هیچ گونه آرایش و میکاپی روی صورت خود ندارید .
• از آب گرم استفاده کنید نه آب داغ، زیر آب داغ می تواند موجب خشکی پوست شود . یک دستمال تمیزی را با آب گرم نمدار کنید و به آرامی روی تمام صورت تان بکشید . سپس با یک حوله نرم و لطیف به خوبی صورت تان را خشک و تمیز کنید .
• حتی شوینده هایی که ادعا می کنند خواص مرطوب کنندگی دارند، احتمالا شامل مواد تشکیل دهنده ای می باشند که خشکی پوست را تشدید می نمایند . به برچسب محصول و مواد تشکیل دهنده آن ها نگاه کنید، اگر ماده ای به نام سولفات ها، یا هر نوع الکل یا سالیسلیک اسیدی می بینید، نباید برای صورت خود استفاده کنید .

درمان خشکی پوست
2. از روش شستشوی روغنی استفاده کنید .

این بهترین روش برای شستن صورت تان در هنگام شب است که آب خالی نمی تواند به اندازه کافی پوست تان را تمیز کند. روش شستشو با روغن می تواند میکاپ، کثیفی ها، عرق و هر چیز دیگری را از صورت تان پاک کند، بدون این که پوست تان را خشک نماید .

شاید استفاده از روغن برای تمیز کردن پوست عجیب و غریب به نظر برسد، اما اضافه کردن روغن واقعا می تواند چربی و روغن های موجود روی پوست را جذب کند و به عنوان یک شوینده ملایم عمل کند. می توانید به دوست تان که با جوش های صورت خود درگیری هستند نیز پیشنهاد کنید تا از این روش استفاده کنند، زیرا برای تمامی انواع پوست کاربرد دارد و جواب می دهد .
• با یک ترکیب روغن که مناسب نوع پوست تان می باشد، شروع کنید . برای پوست خیلی خشک، روغن جوجوبا، روغن آرگان و روغن بادام همگی موثر می باشند و موجب خشکی پوست نمی شوند . اگر احساس می کنید که بخش هایی از صورت تان چرب است، می توانید روغن کرچک را به ترکیب خود اضافه کنید .
• مقداری آب ولرم روی صورت خود بپاشید و سپس از انگشتان خود برای مالیدن روغن در سراسر پوست استفاده کنید. این یک روش موثر برای از بین بردن میکاپ چشم و حتی انواع میکاپ های ضد آب می باشد .
• از یک دستمال تمیز که با آب ولرم نمدار شده است برای پاک کردن روغن روی صورت استفاده کنید . سعی کنید این کار را با حرکات چرخشی انجاام دهید و هر از چند گاهی دستمال را در صورت نیاز آبکشی کنید . این کار را تا جایی ادامه دهید که تمام روغن از پوست تان پاک شود .
• اگر احساس می کنید که هنوز هم میکاپ روی صورت تان باقی مانده است، این پروسه را تکرار کنید .
• صورت خود را با آب ولرم بشویید و با یک حوله نرم و لطیف به آرامی خشکی کنید .

درمان خشکی پوست

3. صورت تان را چندبار در هفته لایه برداری کنید .

پوست خشک در واقع از یک لایه سلول های مرده تشکیل شده است که روی هم انباشته شده اند و شروع به ریزش می کنند . از بین بردن این لایه از سلول ها و پوست مرده به صورت چند بار در هفته می تواند پوست درخشان و سالم زیر آن را نمایان کند . یکی از روش های زیر را برای لایه برداری پوست خود امتحان کنید .
• از اسکراب به کار ببرید. شما می توانید یک اسکرابی را با ترکیب یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چایخوری بلغور جوی دو سر تهیه کنید. به سادگی این ترکیب را روی بخش های خشک پوست خود با حرکات دایره ای بمالید و سپس آبکشی کنید.
• اگر احساس می کنید که سلول ها و پوست مرده شما به قدری رو هم انباشته شده اند که یک اسکراب نمی تواند نتیجه مورد نظرتان را به وجود بیاورد . می توانید از اسید گلوکلیک و یا دیگر آلفا هیدروکسی اسیدها استفاده کنید . این اسیدها از میوه ها و یا شکر استخراج می شوند و می توانند سلول های مرده پوست را لایه برداری کنند، این در حالی است که پوست زیر آن را تقویت می نمایند .
• پوست خود را با براش یا دستمال اسکراب نکنید و یا از اسکراب های قوی بدن استفاده ننماید . این امر موجب آسیب به پوست و ضعیف شدن آن می شود .

درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست

قسمت دوم :

به طور موثری پوست خود را مرطوب کنید .

1.صبح ها پوست خود را مرطوب کنید . همه می دانند که باید شب ها پوست خود را مرطوب نگاه دارند . برخی تحقیقات نشان می دهد که روند بازسازی سلول های پوستی، شب ها روی می دهد و اگر پوست تان را با یک کرم بپوشانید، به طور طبیعی نمی تواند سلول های سالم را جایگزین سلول های مرده کند . مرطوب کردن پوست در هنگام صبح ایده بسیار خوبی است .

زیرا از صورت شما در برابر مواد آلوده، کثیفی، هوای خشک، هوای داغ و هر چیزی که در طول روز با آن در ارتباط هستید که موجب خشک شدن پوست تان می شود، محافظت می نماید .

بعد از این که از یک پارچه و دستمال تمیز که با آب ولرم نمدار شده است برای شستشو و تمیز کردن صورت تان استفاده کردید ، مرطوب کننده بزنید .

2. از مرطوب کننده هایی که شامل الکل می باشند، خودداری کنید .

با وجود مرطوب کننده های بسیاری که وجود دارد، شاید فهمیدن این که کدام یک برای صورت تان مناسب است ، بسیار سخت باشد . یک روش ساده برای تشخیص محصول خوب از بد این است که لیست مواد تشکیل دهنده آن را بررسی کنید که حاوی الکل می باشد یا خیر .

الکل ها موجب خشک شدن پوست می گردند، از این رو دلیلی ندارد که از آن ها روی صورت تان استفاده کنید، مخصوصا زمانی که ذاتا پوست خشکی دارید . اگر مرطوب کننده مورد نظر شما لیست بلند بالایی از مواد تشکیل دهنده دارد و کلمات بسیاری را شامل می شود که به ohol- ختم می گردد، از آن خودداری به عمل بیاورید .
• به دنبال مرطوب کننده طبیعی باشید که از ترکیبی از روغن ها و لانولین ساخته شده است . این ها از پوست شما محافظت می کنند و موجب خشک شدن آن نمی شوند .
• در روزهایی که پوست شما به شدت خشک است، روغن آرگان و روغن نارگیل را امتحان کنید . سعی کنید روغن نارگیل تصفیه نشده را برای صورت خود به کار ببرید ، زیرا بهتر از روغن نارگیل تصفیه شده برای پوست عمل می کند.

درمان خشکی پوست

3.یک روش مرطوب کنندگی عمیق انجام دهید .

هفته ای یک بار یا بیشتر، صورت خود را با ماسک مرطوب کننده عمیق درمان کنید که به بازسازی پوست شما کمک می کند . یک ماسکی که متشکل از مواد تشکیل دهنده طبیعی است، تهیه کنید . و به تمام صورت خود بزنید و سپس با آب ولرم بعد از 15 دقیقه بشویید .

به عنوان مثال به ترکیبات زیر دقت کنید :

• 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون، 1 قاشق غذاخوری عسل و 1 موز له شده
• 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، 1 قاشق غذاخوری عسل و یک آووکادو له شده
• 1 قاشق غذاخوری روغن هسته انگور، 1 قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری شیر
درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست

4. با روغن نارگیل می توانید حتی در راه و رفت و آمد نیز پوست تان را مرطوب کنید .

مقدار اندکی از روغن نارگیل را هر جایی که می روید، با خود همراه داشته باشید . زمانی که متوجه خشکی پوست خود شدید، مقدار اندکی از آن را استفاده کنید تا پوست تان را آبرسانی، نرم و لطیف نمایید و به سلامتی آن کمک کنید .  شما می توانید روغن نارگیل را برای درمان خشکی و پوسته پوسته شدن لب ها نیز به کار ببرید .

درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست

5. از یک دستگاه مرطوب کننده در اتاق خود استفاده کنید .

اگر هوای خانه شما خشک است، این امر روی پوست شما نیز تاثیر می گذارد . یک دستگاه مرطوب کننده را در اتاق خود روشن کنید تا پوست تان حتی در زمانی که خواب هستید نیز مرطوب باقی بماند . این امر مخصوصا در ماه های زمستان، بسیار مفید و نتیجه بخش است . زیرا سیستم های گرمایشی هوای داخل خانه را به شدت خشک می کنند .

قسمت سوم : پوست تان را سالم نگاه دارید

درمان خشکی پوست
1.روتین میکاپ خود را ارزیابی کنید .

مواد تشکیل دهنده در لوازم آرایشی شما ممکن است به خشکی پوست تان ارتباط داشته باشند .  اگر می توانید بدون میکاپ بیرون بروید، واقعا عالی است، اما اگر نمی خواهید از میکاپ و آرایش دست بردارید، بهتر است به سراغ لوازم آرایشی چرب و روغنی بروید که الکل و یا سایر مواد قوی و خشک کننده را شامل نمی شوند .

به دنبال لوازم آرایشی متشکل از مواد تشکیل دهنده ای مانند روغن نارگیل، شی باتر، روغن بادام، موم عسل و دیگر مواد تماما طبیعی باشید که پوست تان را خشک نمی کنند .  این مواد در واقع موجب تغذیه پوست نیز می شوند .

درمان خشکی پوست
2. از پوست تان در برابر نور خورشید محافظت کنید .

اشعه های نور خورشید می توانند پوست تان را خشک کنند .  زمانی که درخشش و طراوت پوست از بین می رود، شروع به پوسته پوسته شدن می کند .

این که در طول روز مقداری نور خورشید جذب کنید، واقعا خوب است، اما بسیار اهمیت دارد از خود در برابر سوخته شدن پوست تان محافظت نمایید . به عنوان کسی که پوست خشک دارد، شما باید مراقب مواد تشکیل دهنده ای موجود در ضد آفتاب خود نیز باشید . الکل ها و دیگر مواد شیمیایی می توانند پوست تان را خشک کنند، از این رو به دنبال ضد آفتاب های تماما طبیعی باشید .
• به فکر استفاده از یک کلاه به جای ضد آفتاب باشید و یا با استفاده از هر دو مورد، محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید را چند برابر کنید . شاید استفاده از کلاه، روش قدیمی برای مراقبت از پوست تان در برابر آفتاب باشد، اما واقعا جواب می دهد .
• بعد از این که در معرض نور خورشید قرار گرفتید ، پوست تان را با آلوئه ورا و دیگر مواد مرطوب کننده ، تسکین دهید .

درمان خشکی پوست
3. سعی کنید به سلامت درونی خود نیز اهمیت بدهید .

هر چه که می خورید و بدن تان هضم می کند، روی سلامتی پوست تان تاثیر می گذارد . اگر می خواهید پوست تان به نظر آبرسانی شده، سالم و درخشان به نظر برسد، سعی کنید عادت های خوب غذایی در خود پرورش دهید . نه تنها پوست شما به این ترتیب بهبود خواهد یافت، بلکه این احساس سلامتی را از اعماق وجود خود و در تک تک اعضای بدن تان احساس خواهید کرد .
• سعی کنید در طول روز بسیار آب بنوشید، اگر بدن تان دیهیدراته باشد، این امر روی پوست شما به خوبی مشهود خواهد بود .
• غذاهای سرشار از ویتامین بخورید، مخصوصا چربی های سالمی مانند اسیدهای امگا3 . این مواد در ماهی، روغن ماهی، آووکادو و مغزیجات وجود دارند .
• سیگار نکشید، مشروبات الکلی مصرف کنید و یا به سراغ مواد مخدر نروید . تنباکو، الکل و دیگر مواد مخدر می توانند تاثیر سوئی روی پوست تان داشته باشند . آن ها می توانند موجب خشک شدن پوست تان شوند و روز به روز صورت تان را پیرتر از سن واقعی تان نشان دهند . سعی کنید برای داشتن پوستی سالم تر، دور این محصولات را خط بکشید .

منبع مقاله : https://www.wikihow.com/Treat-Dry-Facial-Skin

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 1

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

Navigation

Recently Viewed

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Categories