مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > والدین باید درباره  شپش سر چه چیزهایی را بدانند.

والدین باید درباره  شپش سر چه چیزهایی را بدانند.

0
(0)

والدین باید درباره  شپش سر چه چیزهایی را بدانند.

شپش سر یک مشکل رایجی است که معمولا روی دانش آموزان در مدرسه تاثیر می گذارد- حتی خانواده های شان نیز تحت تاثیر این مورد قرار می گیرند. شپش می تواند روی موهای سر هر شخصی قرار داشته باشد. فرقی ندارد که موها تمیز باشد یا کثیف. شپش سر در سراسر دنیا در محیط های مختلفی مانند خانه، مدرسه و یا هر کشور و هر شهری یافت می شود. هم چنین فرقی ندارد که فرد کثیف، پاکیزه، ثروتمند، فقیر و غیره باشد و یا چه شخصیتی داشته باشد و یا در کجا زندگی می کند.اگر چه شپش سر می تواند آزاردهنده باشد، اما بیماری جدی را ایجاد نمی نماید و  ا حامل هیچ گونه بیماری نمی باشد. شپش سر می تواند در خانه درمان گردد، اما بسیار اهمیت دارد تا ابتدا توسط دکتر مورد معاینه و بررسی قرار بگیرد.  در مجله آرایشی بهداشتی هفتاد رنگ اطلاعاتی را از آکادمی متخصصان اطفال آمریکا برای شما آورده ایم تا به والدین ها و مراقبان کودک کمک کنیم که شپش سر را بررسی، درمان و یا حتی از شیوع شپش جلوگیری به عمل آورند.

 

 

شپش سر چیست؟

شپش سر موجودات ریز و میکروسکوپی حدودا به اندازه یک دانه کنجد (2 تا 3 میلی متر) می باشند. بدن آن ها معمولا بی رنگ و یا خاکستری است، اما رنگ آن ها ممکن است تغییر یابد. این موجودات ریز، شپش یا louse نام دارند.

شپش سر از خون اندک پوست سر تغذیه می کند. آن ها هم چنین می توانند تا 1 یا 2 روز بدون تغذیه از خون نیز زنده بمانند.

شپش تخم های خود را روی تار مو می گذارد و می چسباند که به بسیار نزدیک به پوست سر می باشد. تخم و پوسته آن nits نام دارد. آن ها بیضی شکل و حدود 0.8 طول و 0.3 عرض دارند و معمولا زرد و یا سفید می باشند. برخی از این nit ها ممکن است با رنگ موی افراد ترکیب شوند، از این رو، دیدن آن ها بسیار سخت است و اغلب با شوره سر و یا  قطرات اسپری مو اشتباه گرفته می شوند. Nits به مو با یک ماده چسبناک می چسبند که آن ها را محکم سرجای شان قرار می دهد. بعد از این که تخم ها چسبیدند، nits خالی روی تار مو باقی می مانند.

شپش سر

 

چرخه زندگی شپش سر به چه ترتیب است.

شپش سر حدود 28 روز زندگی می کنند. آن ها در طول سه مرحله رشد می یابند: تخم (که به آن ها nit نیز گفته می شود)، حشره نابالغ و شپش بالغ.

 

 • تخم یا nit: تخم ها یا nit ها در کمتر از 6 تا 9 روز از تخم بیرون می آیند. تخم ها معمولا بین 4 تا 6 میلی متری از پوست سر یافت می شوند و اگر دور تر باشند، زنده نمی مانند.
 • حشره نابالغ: این حشرات مانند یک شپش بالغ می باشند اما در اندازه کوچک تر (حدود 1.5 میلیمتر). حشرات نابالغ حدود 7 روز بعد از این که از تخم بیرون آمدند، بالغ می شوند.
 • شپش بالغ: یک شپش بالغ می تواند به سرعت تکثیر یابد و 10 تخم در روز بگذارد. این امر تنها 12 تا 14 رز برای یک حشره ای که به تازگی از تخم بیرون آمده است طول می کشد تا به دوره بلوغ برسد.

 

این چرخه می تواند هر سه هفته یک بار در صورتی که درمان نشوند، تکرار گردد.

شیوع شپش

 

شپش سر در کدام مکان ها رایج می باشد؟

شپش سر در پیش دبستانی، دبستان و حتی دانش آموزان سن بالاتر نیز رایج است. هر سال میلیون ها کودکانی که به مدرسه می روند، دچار شپش سر می شوند. در هر صورت، هرکسی می تواند دچار این مشکل شود. شپش سر در سراسر دنیا یافت می گردد.

 

 

شپش سر چگونه توزیع می شود و گسترش می یابد؟

شپش سر جزو حشرات خزنده محسوب می شوند. آن ها نمی توانند بپرند، روی یک پا به این ور و آن ور بروند یا پرواز و یا شنا کنند. روش اصلی انتقال شپش سر از طریق تماس مستقیم سر بسیار نزدیک و برای مدت زمان طولانی می باشد. احتمال اندکی وجود دارد که شپش سر با به اشتراک گذاشتن چیزهای مانند شانه، براش و یا کلاه انتقال یابد. هم چنین شپش ها در طول کلاس های مدرسه نمی خزند و به موهای کودک دیگری انتقال نمی یابند.

 

نشانه های شپش سر چیست؟

خارش روی بخش هایی که شپش سر حضور دارد، یکی از رایج ترین نشانه ها می باشد. در هر صورت، بیش از 4 تا 6 بعد از قرار گرفتن شپش روی پوست سر طول می کشد تا پوست سر به بزاق شپش حساس شود و شروع به خارش کند. بسیاری از این خارش ها در پشت گوش، پشت گردن روی می دهد. هم چنین خارش از طریق شپش سر می تواند تا دو هفته ادامه داشته باشد، حتی بعد از این که شپش ها از بین رفتن نیز این خارش ها ممکن است ادامه دار باشند.

 

 

چگونه باید شپش سر را ارزیابی و بررسی کنید.

بررسی های منظم برای شپش سر، قبل از این که تولید مثل کنند و روی سر فرزندان تان تکثیر یابند، یک راه خوب برای تشخیص آن ها می باشد.

 • فرزند خود را در اتاقی با نور روشن بنشانید.
 • موهای او را تقسیم بندی کنید.
 • به دنبال شپش های که در حال خزیدن می باشند و یا nit هایی که روی پوست سر فرزندان تان قرار دارند، باشید.
 • شپش های زنده به سختی یافت می شوند. آن ها از نور فراری می باشند و به سرعت حرکت می کنند.
 • Nit ها مانند یک خال و ذره ریز سفید و یا زرد- قهوه ای می باشند که با استحکام زیادی به مو نزدیک به پوست سر چسبیده اند. آسان ترین مکان برای یافتن آن ها در خط رویش مو در پشت گردن و یا پشت گوش ها می باشد. Nit می تواند با دیگر مواردی مانند شوره سر، ذرات کثیف و آلوده و یا قطرات اسپری مو اشتباه گرفته شوند. یک راه برای مشخص کردن تفاوت آن ها این است که nit ها به طور سفت و سختی به تار مو می چسبند، این در حالی است که شوره، کثیفی و دیگر ذرات کثیف به راحتی از تار مو جدا می گردند.
 • از شانه با دندانه های مناسبی استفاده کنید تا جستجو کردن روی بخش های مختلف پشت سر برای شما آسان باشد. به این ترتیب، هیچ قسمتی را از دست نمی دهید.

 

شیوع شپش

روش شانه کردن چیست؟

روش شانه کردن می تواند برای کمک به بررسی و تشخیص nit ها و شپش سر به کار رود و یا می تواند برای از بین بردن nit ها و شپش سر بعد از درمان آن ها مورد استفاده قرار بگیرند. در هر صورت، روش شانه زدن معمولا به خودی خود نمی تواند باعث از بین رفتن شپش ها شود. علاوه بر این بهتر است از شانه های مخصوص برای شپش سر نیز استفاده کنید.

 

در این جا چگونگی استفاده از روش شانه زدن را به شما می گوییم:

 • قدم اول: موهای فرزند خود را خیس کنید.
 • قدم دوم: از یک شانه با دندان ها مناسبی استفاده کنید و موهای فرزند خود را که تقسیم بندی کرده اید، شانه بزنید.
 • قدم سوم: بعد از هر بار شانه زدن، شانه را روی یک دستمال کاغذی مرطوب بکشید. پوست سر، شانه و دستمال کاغذی را با دقت ارزیابی کنید.
 • قدم چهارم: قدم دوم و سوم را تا زمانی که تمامی موهای فرزند خود را شانه زدید، تکرار کنید.

 

 

شیوع شپش

چگونه باید شپش سر را درمان کنید؟

قبل از شروع هر گونه درمان شپش سر، با پزشک اطفال و کودک مشورت کنید. موثرترین روش برای درمان شپش سر، با دارو است. بعد از هر درمان، از روش شانه زدن هر 2 تا 3 روز در میان به مدت 2 تا 3 هفته استفاده کنید که می تواند به از بین رفتن و حذف تخم ها و nite ها از موها بسیار کمک کند.

داروهای شپش سر بهتر است زمانی استفاده شوند که اطمینان به وجود بیاید که کودک شما دارای شپش زنده در سر خود می باشد. به یاد داشته باشد که قبل از شروع هر داروی شپش سر، با پزشک مشورت کنید. هم چنین، زمانی که داروهای شپش سر را مصرف می کنید، بسیار اهمیت دارد تا با احتیاط و امنیت بالا از آن ها به کار ببرید.

 

در این جا دستورالعمل های امنیتی در این زمینه وجود دارد:

 • راهنمایی نوشته شده روی بسته را به طور دقیق  پیروی کنید.
 • هیچ گاه اجازه ندهید که کودکان خود به تنهایی دارو را استفاده کنند. دارو باید توسط یک بزرگسال مورد استفاده قرار گیرد.
 • از داروی شپش سر برای کودکان دو ساله و یا حتی کوچک تر بدون این که توسط پزشک اطفال معاینه شود، استفاده نکنید.
 • اگر باردار هستید و یا شیر می دهید، بدون مشورت با دکتر دارو را برای فرزند خود به کار نبرید.
 • همیشه داروی روی موهای فرزند خود را روی یک سینک بشویید، نه در طول حمام و یا دوش گرفتن، زیرا به این ترتیب دارو از بخش سر به به پوست بدن تان گسترش می یابد. سر کودک را بالای سینک قرار دهید و با آب ولرم (نه آب داغ)، شروع به شستن دارو از موهای فرزند خود کنید.
 • هیچ گاه یک پارچه پلاستیکی را روی سر فرزند خود نگذارید و یا نپیچید.
 • کودک تان را با داروی شپش سری که روی سرشان قرار دارد، تنها نگذارید.
 • دارو را در یک کابینت قفل دار، دور از چشم و دسترس کودکان قرار دهید.
 • قبل از شروع دومین و سومین درمان با دکتر کودک و اطفال مورد نظر خود مشورت کنید. شاید نیاز باشد 7 تا 9 بار و یا 9 تا 10 روز بعد از اولین باری که از دارو استفاده کردید، هم چنان مصرف آن را تکرار کنید و ادامه دهید. این امر بستگی به نوع دارو دارد.
 • اگر سوالی دارید و یا اگر دارویی که استفاده ، نتیجه بخش نبوده و باعث از بین رفتن شپش ها نشده است، به پزشک اطفال مراجعه نمایید.

 

هشدار: هرگز از محصولات خطرناکی مانند بنزین و یا نفت سفید و یا دارویی های که برای حیوانات می باشند، برای درمان شپش سر استفاده نکنید. هم چنین از درمان های خانگی مانند وازلین و یا سایر محصولات بر پایه نفت، مایونز، روغن گیاهی، روغن زیتون استفاده نکنید، زیرا نتیجه بخش بودن آن ها اصلا تاکنون اثبات نشده است.

 

شپش سر

چه داروهای شپش سری در دسترس می باشند؟

باز هم تکرار می کنیم که قبل از شروع هر درمانی با پزشک مشورت کنید. در ادامه جدولی از داروهای شپش سر را مشاهده می کنیم که مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا بوده است.

 

دیگر چه مواردی را باید درباره درمان شپش سر بدانید؟

 • شما باید لباس ها، حوله ها، کلاه ها و روتختی کودک خود را در صورتی که دو روز قبل از تشخیص و درمان شپش مورد استفاده قرار گرفتند، در آب داغ شسته و با دمای بالا خشک کنید. نیازی نیست تا آن ها را دور بیاندازید. مواردی را هم که قابل شسته شدن نیستند می توانید به روش خشک نمودن و یا قرا دادن آن ها در یک کیسه پلاستیکی برای دوهفته، تمیز کنید.
 • هیچ گاه حشره کش را به موهای کودک خود اسپری نکنید، زیرا به این ترتیب، آن ها در معرض مواد شیمیایی قرار می گیرند و هم چنین به این صورت، مو و پوست سر کودک تان به طور مناسبی درمان نمی شوند.
 • تمامی اعضای خانه و حتی افرادی که در تماس مستقیم با کودکی که شپش گرفته است، بوده اند، باید مورد معاینه و در صورت لزوم تحت درمان قرار بگیرند.

 

به یاد داشته باشید.

 

شپش سر، کودک تان را در معرض مشکلات سلامتی جدی قرار نمی دهد. محصولات دارویی و درمانی نیز باید در صورتی استفاده شوند که امنیت داشته باشند. اگر کودک شما شپش سر دارد، باید به سرعت دست به کار شوید و او را درمان کنید تا از گسترش شپش به تمامی بخش های مو و سر وی خودداری به عمل بیاورید.

هم چنین مهم ترین موردی که در این زمینه باید به خاطر خود داشته باشید این است که شپش به دلیل مشکلات سلامتی، یا نشانه هایی از نداشتن بهداشت و یا بهداشت ضعیف به وجود نمی آید.  هم چنین هیچ درمانسریع و کوتاهی برای خلاص شدن از شر شپش ها وجود ندارد. فرقی هم ندارد که تبلیغات در رسانه های اجتماعی چه می گویند، استفاده از ماینونز، صاف کننده های مو، و یا دیگر محصولات خانگی برای درمان شپش، ایده خوبی به نظر نمی رسند.

هم چنین موهای کوتاه از آسیب شپش ها در امان نمی باشند، اما در هر صورت احتمال بیشتری برای موهای بلند تر در این زمینه وجود دارد.

 

 

 

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

  Navigation

  Recently Viewed

  Close
  Viewed

  Recently Viewed

  Close

  Categories