مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , , , , , , > رها شدن از شر جوش های سر سیاه

رها شدن از شر جوش های سر سیاه

0
(0)

چطور از شر جوش های سر سیاه روی بینی ، چانه و پیشانی خلاص شویم ؟

در این مقاله از مجله اینترنتی آرایشی بهداشتی هفتاد رنگ در مورد انواع راهکارهایی برای رها شدن از شر جوش های سر سیاه مطالبی را گرد اوری کرده ایم . در ادامه با ما همراه باشید تا از شر این جوش ها رهایی یابید .

جوش سر سیاه چیست ؟

جوش های سر سیاه و سفید منافذ گرفته بدون اللتهابی به نام کمدون هستند . در واقع یک دهانه بزرگ در فولیکول مو که توسط چربی ، سلول های مرده و باکتری بسته شده و زمانیکه در معرض هوا قرار میگیرد اکسیده میشود . جوش های سرسیاه در معرض مستقیم جریان هوا رنگ سیاه به خود گرفته و جوش های سر سفید به دلیل لایه ای نازک از پوست که روی آن را پوشانده سفید و یا صورتی باقی میمانند . به طور کلی هر کسی میتواند دچار جوش های سر سیاه شود ولی اغلب این اتفاق برای کسانی می افتد که پوستهای چرب دارند . این جوش ها بیشتر در اطراف بینی شما شکل میگیرند و دلیل آن هم وجود غدد سبوم بیشتر در این منطقه است .

رها شدن از شر جوش های سر سیاه

رها شدن از شر جوش های سر سیاه

چگونه میتوانید از شکل گیری جوش های سر سیاه جلوگیری کنید ؟

درست مانند سایر آکنه ها جلوگیری و ادامه دادن یک روتین میتواند به کاهش جوش های سر سیاه کمک کند . شما باید یک روتین شامل 2 روز شستشوی روزانه داشته باشید  . همینطور باید هر روز از ضد آفتابی با ای پی اف 30 استفاده کرده و اگر پوستتان چرب است از محصولات بدون چربی و نان کمودوژنیک استفاده کنید تا منافذ شما بیشتر بسته نشوند . همینطور شستشوی ملحفه و روبالشتی خود را فراموش نکنید و بلافاصله بعد از ورزش و عرق کردن صورت خود را به خوبی بشویید .

 

 • صورت خود را دو بار در روز بشورید

شاید این توصیه خیلی ابتدایی باشد ولی جلوی جمع شدن سلول های مرده ، باکتری ،  چربی و آلودگی در منافذ شما را میگیرد . شما میتوانید از شوینده ای که حاوی یک لایه بردار شیمیایی مانند سالیسیلیک اسید و یا گولیکولید اسید باشد استفاده کنید . اگر آکنه شما ملتهب است از شوینده ای که حاوی بنزوئیل پروکسید استفاده کنید . البته این مواد باعث خشک شدن صورت شما میشود و اگر پوست شما خیلی حساس است میتوانید یک بار در روز این کار را انجام دهید .

 

 • بعد از ورزش صورت خود را بشورید

عرق اضافی وقتی با آلودگی ، باکتری و سلول های مرده مخلوط میشود میتواند منافذ شما را مسدود کرده و تبدیل به جوش سر سیاه شود . بنابراین باید حتما بعد از ورزش صورت خود را به خوبی بشورید . البته مراقب پوست خود باشید و از مالش شدید و یا پاک کردن عرق با دستمال به صورت خشن بپرهیزید تا پوست شما ملتهب نشود .

 

 • از چسب ها مخصوص جوش سر سیاه با دقت استفاده کرده و زیاده روی نکنید

این چسب ها به شکلی تهاجمی و خشن منافذ شما را خالی کرده و باعث باز ماندن آنها میشوند به همین دلیل منافذ شما به راحتی و سریع دوباره پر میشود . به همین دلیل اکثر متخصصین پیشنهاد میکنند به جای چنین چسب هایی از لایه بردارهای شیمیایی استفاده کنید .

 

 • از لایه بردارهای فیزیکی برای تمیز کردن پوست های چرب استفاده کنید

اگر شستشوی صورت شما کافی نیست میتواند از یک لایه بردار در روتین مراقبت خود استفاده کنید . به طور کلی دو نوع لایه بردار برای پوست وجود دارد ، لایه بردار فیزیکی که حاوی دانه هایی مانند شکر بوده و به صورت فیزیکی آلودگی ها را از روی پوست برمیدارد ، اگر پوست شما حساس نیست میتوانید هفته ای یک تا دو بار از این نوع لایه برداری استفاده کنید .

رها شدن از شر جوش های سر سیاه

رها شدن از شر جوش های سر سیاه

اسید های لایه بردار ملایم یکی از راه های موثر برای جدا کردن سلول های مرده و چربی های مسدود کننده منافذ هستند . این مواد پیوند های بین سلول های مرده را جدا کرده و باعث میشود که به راحتی با شستشو آنها را از روی پوست جدا کنید . این مواد شامل آلفا هیدروکسی اسید هایی مانند گولیکولیک و لاکتیک اسید و بتا هیدروکسی اسیدهایی مانند سالیسیلیک اسید میشوند . اخیرا پلی هیدروکسی اسید هم یکی از لایه بردارهای محبوب محسوب میشود .

تمام این لایه بردارهای جلوی انباشته شدن چربی و آلودگی در فولیکول های  ما میشوند . و شما میتوانید بر اساس نوع پوستی که دارید گزینه مناسب را برای خود انتخاب کنید . به طور مثال گولیکولیک اسید به دلیل التهابی که ایجاد میکند مناسب پوست های حساس و خشک نیست و این افراد بهتر است از اسید لاکتیک و یا PHA استفاده کنند . اگر پوست شما خیلی چرب است میتوانید از سالیسیلیک اسید استفاده کنید تا منافذ شما را تمیزتر کند .

 

 • گاهی از ماسک های رس و یا زغال استفاده کنید

ماسک های خاک رس و زغال چربی و آلودگی را از روی پوست برمیدارد و در طول زمان به درمان جوش های سر سیاه هم کمک میکنند . شما میتوانید از این محصولات مانند ماسک و یا درمان نقطه ای استفاده کنید ولی حتما بعد از شستشو از یک مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی پوست کمک بگیرید .

 

 • از درمان های نقطه ای روی جوش های سر سیاه استفاده کنید

اگر تنها بعدی از نقطه های صورت شما دچار جوش های سر سیاه میشود میتوانید از درمان های نقطه ای استفاده کنید . این کار نه تنها جلوی ملتهب شدن سایر نقاط صورت شما را میگیرد بلکه باعث تمرکز درمان در یک نقطه میشود . استفاده از درمان هایی مانند سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پروکسید جلوی فشار دادن جوش های سر سیاه را نیز میگیرد .

 

 • برای در آوردن جوش ها از یک متخصص کمک بگیرید

به طور کلی شما نباید جوش های خود را فشار دهید ، اگر به آنها دست نزنید آنها خود به خود از بین میروند ، همینطور فشار اشتباه میتواند باعث ایجاد التهاب و یا حتی عفونت پوست شما شود . اگر جوش های سر سیاه شما سمج هستند سعی نکنید خودتان آنها را فشار دهید و برای اینکار حتما به یک متخصص مراجعه کنید .

 

 • اگر جوش سر سیاه را فشار دادید حتما بعد از اینکار روی آن یخ بگذارید

اگر چنین کاری را انجام دادید باید برای چند دقیقه این منطقه را کمپرس کنید تا قرمزی و التهاب آن از بین برود . حتما یخ را قبل از قرار دادن روی پوست داخل یک دستمال و یا حوله بپیچید و از تماس مستقیم آن با پوست بپرهیزید .

 

 • محصولات برنزه کنند جوش های سر سیاه را بیشتر نشان میدهند

استفاده از محصولات برنزه کننده راحتر از دراز کشیدن زیر آفتاب و قرار گرفتن در معرض اشعه یو وی است ولی در کنار تیره کردن پوست بدن شما این محصولات باعث تیره تر شدن جوش های سر سیاه نیز میشوند .

 • از ضد آفتاب های فاقد روغن به صورت روزانه استفاده کنید

استفاده از ضد آفتاب یکی از مهم ترین مراحل روتین مراقبت پوست شما است ، این محصول جلوی پیری زودرس  ، خشکی و سرطان پوست را میگیرد و ضد آفتاب شما باید طیف گسترده ای را شامل شده و حاوی ای پی اف حداقل 30 باشد ، اگر پوست شما چرب است از ضد آفتابی بدون چربی و غیر کمودوژنیک استفاده کنید تا منافذتان دچار گرفتگی نشود .

 

 

 • از محصولات آرایشی و مراقبت پوست کمودوژنیک اجتناب کنید

 

ضد آفتاب تنها محصولی نیست که میتواند باعث گرفتگی منافذ شما شود ، محصولات آرایشی و مراقبتی پوست نیز مانند سایر مواد دیگر میتوانند منافذ شما را پر کنند  ، موادی مانند دمیتیکون ، روغن های مختلف مانند روغن نارگیل همه میتوانند کمودوژنیک باشند . به همین دلیل پیشنهاد میکنیم از محصولاتی استفاده کنید که لیبل نان کومودوژنیک و یا فاقد چربی را داشته باشند . به طور کلی اگر پوست شما مستعد آکنه است و چرب باید از محصولاتی از حاوی روغن زیاد هستند اجتناب کنید .

 

 • از محصولات رتینوئید داروخانه ای استفاده کنید

رتینوئید ها مشتقات ویتامین A  هستند که به روند بازسازی سلول ها ، مدیریت آکنه ، کاهش نشانه های پیری و هایپیرپیگمنتیشن کمک میکنند . شما میتوانید برای امتحان کردن این ماده از سرم های رتینوئید و ژل های آداپالین که بدون نیاز به نسخه در داروخانه عرضه میشوند استفاده کنید . رتینول یک نوع خفیف تر از اسید رتینوئیک است که توسط متخصصین تجویز میشود . آداپالین نیز یک اسید رتینوئید مصنوعی است که بدون نسخه میتوان آن را تهیه کرد . البته این ماده میتواند برای خانم های باردار به شدن مضرر بوده و روی رشد جنین تاثیر مخربی داشته باشد به همین دلیل استفاده این ماده به خانم های باردار توصیه نمیشود. همینطور استفاده از این ماده میتواند باعث خشکی ، التهاب و قرمز پوست شود و همیشه باید از مرطوب کننده در کنار آن استفاده کنید.

 • برای درمان های بیشتر از متخصص پوست کمک بگیرید

 

اگر بعد از چند هفته نتیجه ای نگرفید میتوانید از متخصص پوست برای درمان جوش های سر سیاه خود کمک بگیرید. متخصص شاید برای شما داروهایی مانند رتین آ که نوع قوی تری از رتینوئید است را تجویز کند.

 

https://www.self.com/story/how-to-get-rid-of-blackheads

 

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

  جهت یابی

  بازدیدهای اخیر

  Close
  مشاهده شده

  به تازگی بازدید شده

  بستن

  دسته بندی ها