مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , > تنها راه های احیای موهای آسیب دیده

تنها راه های احیای موهای آسیب دیده

2
(2)

تنها راه های احیای موهای آسیب دیده

از ساقه های خشک و شکننده گرفته تا موخوره ، موهای همه ما تا حدودی دچار آسیب هستند و بهترین راه برای درمان و احیا مو این است که اول شناخت خوبی از نوع آسیب و دلایل آن داشته باشیم . کارشناسان مجله آرایشی بهداشتی هفتاد رنگ  در این مقاله  بهترین ترفندهای  احیا مو برای انواع آسیب را برای شما آورده ایم .

 

آیا واقعا میتوان موهای آسیب دیده را درمان کرد ؟

وقتی ساقه مو دو شاخه شده و یا می شکند هیچ راهی برای اینکه بتوانید به صورت دائمی آن را ترمیم کنید وجود ندارد. محصولاتی مانند ترمیم کننده موخوره ، نرم کننده های لیو این ، نرم کننده و ماسک های مختلف تنها می توانند لایه بیرونی مو را بسته و به صورت موقت ظاهر موی شما را نرم و سالم تر نشان بدهند و نگذارند که مو بیشتر از این صدمه ببیند . ولی تنها راه حل نهایی برای این گونه موها این است که آنها را کوتاه کنید .

موهای خانم های آفریقایی با وجود ضخامت بیشتری که دارد به آسیب پذیرتر است ؛ این به دلیل ساختار طبیعی موهای آنها است ، موهای فری که به راحتی پیچ و تاب می خورد باعث میشود تا روغن های طبیعی سر نتواند روی ساقه ها بیاید ، همچنین این نوع موها برای حالت دار شدن نیاز به فشار بیشتری دارند .

 

 

خفیف تا شدید

خشکی : ساقه هایی که به نظر  خشک هستند میتوانند نشان دهنده این باشند که کوتیکول مو که با بسته شدن رطوبت را در درون خود نگه میدارد آسیب دیده است .

موخوره: وقتی کوتیکول بیشتر آسیب میبینید و یا کلا از بین میرود ساقه های مو از هم باز مشویند و دچار موخوره میشیویم .

شکستگی مو : این زمانی اتفاق می افتد که لایه های ساقه به حدی آسیب دیده باشند که نقاط ضعیفی در طول ساقه ایجاد شده و مو در این قسمتها دچار شکستگی شود .

ریزش مو : آسیب خیلی جدی به مو که باعث میشود موها از ریشه بریزند ، یکی از دلایل آن می تواند حالت دادن بیش از اندازه به مو باشد که باعث صدمه دائمی به فولیکول مو میشود .

با توجه به نکاتی که به آنها اشاره شد نرم کننده میتواند دوست صمیمی موهای آسیب دیده باشد : موهای آسیب دیده فاقد لایه های محافظ بیرونی هستند و در نرم کننده موادی مانند سیلیکون ، روغن و کره های گیاهی مانند روغن نارگیل وجود دارند که میتوانند مانند یک پماد دور مو را بپوشانند. در این صورت باز کردن گره موها نیز ساده تر میشود و صدمه کمتری به آنها وارد خواهد شد .

برای نتیجه بهتر میتواند بعد از هر بار شامپو کردن از یک نرم کننده قابل شستشو استفاده کنید و روی موهای خیس خود نیز کمی نرم کننده لیو این بزنید و هر هفته از نرم کننده های عمیق و ماسک های مو استفاده کنید . این محصولات حاوی مقادیر بالاتری از مواد نرم کننده هستند و کمی غلیظ تر میباشند.

احیا مو

چگونه موهای رنگ شده و یا موهایی که با مواد شیمیایی آسیب دیده اند را ترمیم کنیم ؟

وقتی از رنگ مو استفاده میکنید مواد شیمیایی مانند آمونیاک ساقه موهای شما را باز می کنند تا رنگ مواد آن شود . فرمول های فاقد آمونیاک نیز در بازار موجود هستند و تحقیقات نشان داده که این رنگ ها کمتر به موهای شما آسیب میزنند.

اگر بعد از حمام موهای شما خیلی سریع خشک میشوند به این معناست که به شدت آسیب دیده و پر است از منافذ باز شده.

از رنگ موهای رطوبت دار استفاده کنید

خیلی از رنگ موها حاوی مواد نرم کننده ای هستند که به ترمیم مو در حین رنگ کردن کمک میکند ، اگر موهای خاکستری و سفید زیادی دارید میتواند از رنگ های semi permanent  و یا demi permanent استفاده کنید ، شاید زودتر از روی موها پاک شوند ولی خیلی کمتر از رنگ های دائمی به مو آسیب میزنند . برای هایلایت کردن در خانه از کلاه های مش استفاده نکنید چون معمولا باعث دوباره هایلایت شدن و آسیب دیدن برخی از قسمتهای مو میشود .

 

تنها ریشه های خود را رنگ کنید

در صورت امکان تنها به ریشه های خود رنگ بزنید تا قسمتهای رنگ شده را دوباره در معرض مواد شیمیایی قرار ندهید و برای هر بار رنگ کردن بین 10 تا 12 هفته صبر کنید . اگر میخواهید تغییری حسابی در موهای خود داشته باشید حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا باعث شکستن و یا اسیب دیدن موها نشوید .

مجله آرایشی بهداشتی هفتاد رنگ

چطور موهای شکسته و یا پرش دار را ترمیم کنیم ؟

استفاده از لوازم اشتباه و یا فن اشتباه میتواند باعث گره خودن و یا کنده شدن موها شود. اگر با آینه نگه کردید و دیدید موهای ریزی به صورت سیخ شده بین شما و خط مویتان ایستاده اند یعنی چنین اتفاقی برایتان افتاده . اینها موهای تازه ای نیستند که دوباره رشد کرده اند بلکه موهای بلندی بودند که اکنون شکسته و سیخ ایستاده اند .

یک برس خوب بخرید تا موهایتان نشکند

برس های نرم کلید کار شما هستند ، مراقب باشید تا در انتهای ساقه های برس توپ های پلاستیکی وجود نداشته باشد و یا به اندازه شانه از هم فاصله نداشته باشند . برس های مخصوص موهای خیس نیز وجود دارند که خیلی نازک هستد شاخه های انعطاف پذیر آن به شکلی طراحی شده که هم بتواند گره ها را باز کند هم به اندازه کافی نرم باشد تا به موها آسیب وارد نکند .

موهای خیس را برس نزنید

H2o میتواند مشکلات را بیشتر بکند ، تماس با آب باعث ورم کردن و کشیده شدن ساقه های مو میشود که خود لایه محافظ مو را از بین می برد و باعق شکستن مو میشود.

قبل از شستن موها آن را برس بزنید و اگر در حالت خیسی میخواهید گره موها را باز کنید کمی با حوله آن را خشک کرده کمی نرم کننده لیو از ریشه تا ساقه به آن بزنید و از شانه ای پهن با دندانه های فاصله دار برای باز کردن گره ها استفاده کنید . برای اینکار از نوک موها شروع کرده و کم کم به سمت بالا بیایید تا ساقه ها شکسته نشوند.

چگونه آسیب ناشی از حالت دهنده های حرارتی را ترمیم کنیم؟

سشوار ، اتو مو و فر کننده ها همه باعث میشوند تا لایه محافظ مو بلند شود و مقدار زیادی از رطوب آن بیرون آماده و موهای خشک و آسیب دیده شوند . برای اینکه ببینید موهایتان آسیب دیده تا نه یکی از موها را برداشته و از ریشه تا انتهای ساقه را با انگشت بکشید انگار که میخواهید یک روبان را فر کنید ، مو را داخل یک لیوان آب بیاندازید و ببینید که آیا فر مو باز میشود . اگر این اتفاق نیافتد موهای شما حالت ارتجاعی خود را از دست داده اند .

از محافظ های مو  استفاده کنید

قبل از خشک کردن و یا اتو کشیدن مو از اسپری و سرم های حاوی سیلیکون و پولیمر که برای محافظت از مو در برابر گرمای ساخته شده اند استفاده کنید . این مواد ساقه مو را می پوشانند و با این کار اجازه نمیدهند تا گرما به موها آسیب برساند .

 

قبل از حالت دادن به موها آنها را خشک کنید

هیچ وقت مویی که هنوز توسط حوله و سشوار تا نیمه خشک نشده را حالت ندهید و از استفاده از اتوی مو روی موهای خیس خودداری کنید، این کار باعث جوش آمدن آب درون مو شده و آسیب جدی به آنها میرساند . برای جلوگیری از ایجاد اصطحکاک شدید مو میتوانید در ابتدا آن را با یک حوله میکروفیبر ببندید .

آسیب

حالت دهنده های گرمایشی قدیمی را عوض کنید

اگر سشوار و یا اتوی خود را بیشتر از 5 سال است که دارید بهتر است آن را با مدلی جدید و بهتر عوض کنید . دستگاه های قدیمی به مرور تعادل گرمایشی خود را از دست میدهند . همینطور همیشه از سری سشوار استفاده کنید . از اتو موهای سرامیکی استفاده کنید چون گرما در سطح آن به صورت مساوی پخش خواهد شد و موها را بدون چسبیدن صاف میکند.

 

چطور موهایی که توسط عوامل محیطی دچار آسیب شده اند را ترمیم کنیم

آفتاب ، آب ، کلر ، یک روز خوب بیرون از خانه میتواند آسیب های زیادی را به موهایتان وارد کند.

از موهای خود در برابر آفتاب مراقبت کنید

حتما از کلاه استفاده کنید تا نور خورشید به صورت مستقیم روی موها نتابد. این کلاه میتواند جلوی سوختگی و یا سرطان پوست را هم بگیرد .

موهای خود را به محصولات ضد آب آغشتته کنید

قبل از شنا کردن موهای خود را با آب شیر خیس کنید و سپس یک نرم کننده لیو این روی آن بزنید تا مواد شیمیایی مانند کلر به موهای شما نفوذ نکند . این ماده نه تنها رنگ موهای شما را میبرد بلکه باعث شکسته شدن آن نیز میشود . همینطور وقتی مو خیس باشد آب کلر دار استخر را جذب نمی کند.

 

 

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 2

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

Navigation

Recently Viewed

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Categories