مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > جای جوش و 12 راه درمان تاثیر گذار

جای جوش و 12 راه درمان تاثیر گذار

5
(1)

آکنه مشکلی است که خانم ها و آقایان در دهه 20 و 30 و گاهی حتی در 50 سالگی هم به آن گرفتار میشوند . و اگر تا بحال فکر میکردید که فقط جوش های سر سیاه و سر سفید بد هستند ، به  جوش های دردناک عمیقی که رو پوست یک فرق بالغ نقش میبندند فکر کنید . بنابراین ما با متخصصین پوست صحبت کردیم تا ببنیم  بهترین روش های درمان جای جوش برای آکنه چه چیزهایی هستند و کدام یک تاثیری واقعی دارند .

درمان جوش

دلایل پیدایش

در ابتدا باید در مورد دلایل پیدایش آکنه صحبت کنیم . هنگامی که چربی و سلول های مرده پوست با هم مخلوط میشوند و چیزی شبیه یک توپ را تشکیل میدهند که منافظ شما ببندد ، جوش به وجود می آید . وقتی باکتری آکنه   P که  به صورت طبیعی در این فولیکول بسته شده رشد میکند بزرگ می شود ، این منطقه ملتهب شده و باعث میشود تا شما سفت دانه ها  ، پوسچول ها و ضایعات کیستیک را مشاهده کنید .  در این حالت مراقبتهایی مانند لایه برداری پوست های مرده ، جذب روغن اضافی ، جلوگیری از التهاب و از بین بردن باکتری P مناسب شما هستند . البته مراقبتهای هورمونی هم وجود دارند که برای جای جوش های هورمونی در نظر گرفته میشوند .

 

همه ی متخصصین پوست این را قبول دارند که یک درمان ثابت برای حل تمام مشکلات مربوط به آکنه وجود ندارد . هر بیماری به یک شکل نسبت به این درمان ها واکنش نشان میدهد و گاهی قبل از گرفتن نتیجه مشکل آکنه شما امکان دارد خیلی بدتر هم بشود . ولی شما میتوانید با کمک این متخصصین بهترین درمان مناسب خود را پیدا کنید . اما در مواردی که مشکل آکنه شما نرمال هست میتوانید اقلامی را خریداری کنید که به راحتی به درمان شما کمک کند .

 

اسید سالیسیلیک و درمان جای جوش

این ماده بهترین دارو برای نوجوانان پر از آکنه است و شما میتوانید با یک نگاه به قفسه داروخانه ها محصولاتی مانند شوینده جوش و یا درمان نقطه ای را که حاوی این ماده است پیدا کنید .

اسید سالیسیلیک یک بتا هیدروکسی اسید است که در چربی حل شده و با ملایمت سلول های مرده را از روی پوست برمیدارد . این ماده حاوی خواص ضد التهاب هم هست و به درمان جوش های کیستی ناشی از انسداد عمیق فولیکول های زیر پوستی نیز کمک میکند.

سرم لایه بردار سالیسیلیک اسید 2% سولوشن اوردینری (برای خرید این محصول اینجا کلیک کنید)

بهتر است از این محصول به عنوان تونر ، مرطوب کننده و پماد نقطه ای استفاده کنید و به آن زمان بدهید تا روی جوش اثر بگذارد و سپس آن را بشورید . این را هم در نظر بگیرید که در صورت استفاده بیش از اندازه اسید سالیسیلیک پوست شما را خشک میشود بنابراین تنها یک محصول را که حاوی این ماده است انتخاب کرده و به صورت روزانه از آن استفاده کنید .

اسید گلیکولیک

اسید گلیکولیک یک اسید هیدروکسی آلفا است که از پوست لایه برداری میکند و با از بین بردن سلول های مرده پوست از بسته شدن منافذ جلوگیری میکند . درست مانند اسید سالیسیلیک شما میتوانید این ماده را  لایه بردارها ، مرطوب کننده ها و سرم ها پیدا کنید .

تونر لایه بردار و روشن کننده گلیکولیک اسید اوردینری (برای خرید این محصول اینجا کلیک کنید)

پراکسید بنزوئیل و درمان جای جوش

پراکسید بنزوئیل یک ماده آنتی باکتری است و به شکلی موثر میتواند باکتری P آکنه را از بین ببرد . ولی این ماده بدون عیب نیست . کرم هایی که روی پوست می مانند و پاک کننده های حاوی این ماده میتواند باعث خشکی پوست های حساس شود و همچنین اگر روی لباس شما بریزد باعث سفید شدن آن میشود . بهتر است از فرمولهایی استفاده کنید که تنها 2 % از این ماده را در خود داشته باشد چرا که مقادیر بالاتر آن بدون اینکه تاثیر بیشتری روی باکتری داشته باشد تنها باعث آزار پوست شما میشود .

گوگرد

هشدار: گوگرد بوی تخم مرغ فاسد میدهد ولی یک ماده موثر برای خشک کردن جوش های منافذ و جوش های سر سفید است . این ماده چربی را جذب کرده و وقتی با مواد فعال دیگر ترکیب میشود تاثیر گذارتر بوده و بوی بد آن هم کم تر میشود . این ماده را در ماسک های مختلف و درمان های موضعی زیاد مشاهده میکنید.

 

رتینول و درمان جای جوش

احتمالا در مورد مزایای کرم های رتینوید در درمان پیری چیزهای زیادی شنیده اید ولی ویتامین A در از بین بردن آکنه موثرتر است . این ماده باعث میشود تا سلول های پوست سریع تر رشد کرده و تولید چربی را کاهش میدهد و همچنین به لایه برداری از پوست کمک میکند . یکی دیگر از فواید آن ضد التهاب بودن آن است .البته اگر پوست شما حساس است و مشکلاتی مانند اگزما و یا روزاسه  دارید رتینول قوی میتواند باعث آزار پوست شما شود و شاید رتینول 0.1 و 0.25 درصد که در داروخانه بدون نسخه ارائه میشود گزینه ی بهتری برای شما باشد . رتینول سریع عمل نمیکند و برای نتیجه دادن نیاز به زمان دارد . شما میتوانید رتینول را با سایر داروهای بدون نسخه مانند پراکسید بنزوئیل  ، آنتی بیوتیک های موضعی و داروهای خوراکی هم مخلوط کنید .

لایه بردار عمیق روزانه رتینوئید مورد (برای خرید این محصول اینجا کلیک کنید)
سرم رتینول 1% این اسکوالن اوردینری (برای خرید این محصول اینجا کلیک کنید)
سرم رتینول 0/5% اسکوالن اوردینری (برای خرید این محصول اینجا کلیک کنید)
سرم رتینول 0/2% اسکوالن اوردینری (برای خرید این محصول اینجا کلیک کنید)

درمان جوش

 

اگر مشکل آکنه شما خیلی شدید است باید برای درمان به یک متخصص مراجعه کنید .

 

Aczone

یک ژل روزانه که متخصصین باید برای شما تجویز کنند . ماده فعال آن به نام داپسون هم ضد میکروب هست و هم ضد التهاب و به از بین بردن جای جوش های سرسفید ، سر سیاه و جوش های عمیق دردناک کمک میکند . اغلب این ماده در کنار مواد دیگر ضد جوش استفاده میشود تا جوش را به سرعت خشک کند.

آمپول کورتیزون

کورتیزون یک درمان سریع است که در موارد اضطراری مانند وقتی که یک جلسه مهم دارید از آن استفاده میشود .  این آمپول که باید  توسط متخصص تزریق شود بین 24 تا 48 ساعت جوش را از بین می برد. این درمان التهاب را از بین می برد و گزینه های مناسب برای جوش های کیستی است و  با مشکلات هورمونی هم مبارزه میکند. اگر این تزریق به درستی انجام نشود فرورفتگی را در پوست ایجاد میکندکه تا 8 هفته از بین نمیرود .

 

قرص های ضد بارداری

اگر زمانیکه به عادت ماهانه نزدیک میشوید جوش میزنید مشکل شما هورمونی است . حسیاسیت به هورمونهایی که آندروژن نامیده میشوند خودش را به شکل یک آکنه کیستیک نشان میدهد. آندروژن هایی مانند تستوسترون باعث تولید چربی بیشتر شده و همین باعث ایجاد آکنه میشود . قرص های بارداری که حاوی استروژن و پروژستین هستند به برقراری تعادل هورمونی و در نتیجه از بین رفتن جوش ها کمک میکنند .

اسپیرونالکتون

بعضی اوقات قرص های ضد بارداری برای درمان آکنه هورمونی کافی نیستند . در چنین مواردی پزشک میتواند یک مسدود کننده آندوژن به نام اسپیرونالکتون را برای شما تجویز کند . این ماده باعث مسدود شدن گیرنده هایی می شود که با تستسترون ارتباط دارند . وقتی این دارو با داروهای ضد بارداری خوراکی مصرف میشوند، 90 درصد خانم های تغییر بزرگی  را در کاهش تعداد آکنه پوست خود مشاهده میکنند.

روآکوتان ( ایزوترتینوین ) و درمان جوش

روآکوتان شهرت خوبی ندارد ولی در متخصصین پوست برای درمان آکنه شدید از آن استفاده میکنند.

روآکوتان یک رتینوئید خوراکی است و نه تنها دارای خواص رتینول خوراکی است بلکه تاثیری چندین برابر دارد . روآکوتان برای آکنه های کیستیک در زنان و آکنه های بدنی در مردان موثر است . ویتامین A خوراکی غدد سباسه شما را از کار می اندازد و اگر به مدت طولانی بتوانید آنها را کنترل کنید میتوانید مشکل آکنه را حل کنید . یک دوره از این دارو بین 6 تا 9 ماه به طول می انجامد و گاهی بیمار نیاز دارند تا این دوره را با استفاده از دوزهای بالاتر تکرار نموده تا واقعا مشکل آکنه خود را حل کند . البته روآکوتان پوست را به شدت خشک کرده و به همین دلیل باید در زمان درمان به طور مداوم از مرطوب کننده و بالم لب استفاده کنید .

همچنین این دارو میتواند باعث نقایص مادرزادی شود و به همین دلیل در زمان درمان باید از بارداری جلوگیری کامل کنید .

 

اسید آزلائیک و درمان جای جوش

متخصصین پوست هنوز نمیدانند چه چیزی باعث میشود تا اسید آزلائیک التهاب جوش را از بین ببرد . ولی این دارو یک گزینه مناسب برای بیمارانی با پوست حساس و باردار است . برخی بر این باور هستند که این ماده در درمان مالاسما ، آکنه و روزاسه موثر است .

کرم ضد جوش آزلائيک اسید 10 درصد اوردینری (برای خرید این محصول اینجا کلیک کنید)

آنتی بیوتیک ها و درمان جوش

متخصص می تواند از آنتی بیوتیک برای درمان سریع جوش استفاده کند ولی معمولا این اولین گزینه او نیست . با وجود اینکه آکنه شما سریع از بین می رود به محض تمام شدن آنتی بیوتیک دوباره همه چیز به حال خود بر میگردد .

 

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 1

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

  Navigation

  Recently Viewed

  Close
  Viewed

  Recently Viewed

  Close

  Categories