مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , , > چرا ریزش موها روی می دهد؟ و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد

چرا ریزش موها روی می دهد؟ و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد

0
(0)

ریزش مو برای برای همه ما در طول زندگی کم و بیش رخ داده ، اما وقتی صحبت از ریزش غیر طبیعی مو می شود ،نگرانی ما دو چندان شده و بدنبال راهکاری برای جلوگیری از آن دست به هزاران روش متعارف و یا غیر متعارف میزنیم .

برای این که به طور مناسبی ریزش موهای خود را درمان کنید، بسیار ضروری است تا درک کنید که عامل به وجود آمدن این تغییر چیست- احتمالات بسیار زیادتری از آن چه که فکر می کنید، موجود می باشد.

موهای سالم دارای یک چرخه زندگی سه مراحله ای می باشند که شامل مرحله رشد (که برای سال ها ماندگاری دارد)، یک مرحله آماده سازی کوتاه، و چند ماه استراحت می باشد. زمانی که مرحله استراحت به پایان می رسد، ریزش موها به صورت نرمال و طبیعی روی می دهد و چرخه دوباره به خودی خود تکرار می گردد. یکی از دلایل شایع برای ریزش موها، استرس است، مخصوصا در خانم های جوان- به این دلیل است که گاهی قبل از 30 سالگی و یا سال های قبل از یائستگی، موهای خود را از دست می دهید- اما استرس تنها عامل موجود در این زمینه نمی باشد.

چرا ریزش موها روی می دهد؟ و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد

دیگر دلایل رایج شامل برهم ریختن تعادل هورمون ها (استفاده از قرص های ضد بارداری، حاملگی و یائستگی)، رژیم غذایی سخت، کم خونی و آنمی، اختلال در عملکرد تیروئید و کمبود ویتامین های مشخص می باشد. بیماری های ژنتیکی و خود ایمنی می تواند هم چنین باعث از دست رفتن موها و نازک شدن آن ها شود. برای تمامی سنین، یک تاریخچه دقیق پزشکی را جمع آوری کردم که شامل تغذیه، ورزش، رویدادهای زندگی و عوامل استرس زا، مصرف دارو و مواد مخدر و حتی الگوهای حالت دهی به موها و رنگ کردن آن می باشد. هم چنین آزمایشات شما باید شامل تست هورمون و تیروئید، سطح ویتامین ها، الکترولیت ها و شمار دقیق سلول های خونی باشد تا علت هر ناهنجاری موجود مشخص گردد.

چرا ریزش موها روی می دهد؟ و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد

یک محصول که به صورت تدریجی در حال شناخته شدن است، NUTRAFOL می باشد که یک مکمل رشد مو بدون مواد خطرناک است که با مواد گیاهی متنوعی فرمول بندی شده است که شامل ashwagandha, hydrolyzed marine collagen, saw palmetto  و biocurcumin می باشد. حالا تجربه یکی از مصرف کنندگان را مرور می کنیم: “برای تاثیر گذاری بیشتر، بعد از تجربه ریزش مو به دلیل استرس، من NUTRAFOL برای خانم ها را مصرف کردم (این برند مکمل جداگانه ای برای آقایان ساخته است که به تستوسترون و تفاوت های هورمونی ارتباط دارد). ریزش موهای من بعد از سه ماه استفاده روزانه از این مکمل قطع شد. این دقیقا بعد از این بود که مکمل های بسیار دیگری را امتحان کردم و حتی بیوتین گیاهی نیز مصرف نمودم.”

بسیار برای ما اهمیت دارد تا شواهدی داشته باشیم که مصرف دوز مشخصی از یک ماده واقعا تاثیر طبی و پزشکی دارد. پزشکان از همکاران خود در بخش تغذیه و مواد غذایی که از داروهای گیاهی به کار می بردند که توسط تحقیقات پزشکی و طبی تاثیر گذاری آن ها به اثبات رسیده بود، استفاده کرده و تحقیقاتی به عمل آوردند. این سطح بعدی تحقیقات و روش های استخراجی می باشد. بیش از 12 حق ثبت و امتیاز برای داروهای گیاهی و بیش از 15 تحقیقات طبی و پزشکی در این زمینه وجود دارد. بیشتر مکمل های در بازار از این علم استفاده می نمایند، اما یک ماده دیگری را اضافه می کنند که همین امر باعث می شود تا توسط تحقیقات علمی پشتیبانی نشوند. تاثیر گذاری، یک مورد غیر قالب مذاکره است.

به عبارت دیگر تمامی مکمل های طبیعی مربوط به ریزش موها به صورت یکسان ساخته نمی شوند، فرقی هم ندارد که درباره یک ماده معروف و اثرگذاری آن چه شایعاتی شنیده باشید. بسیار اهمیت دارد تا سطح هورمون کورتیزول را متعادل نگاه داریم که می تواند در زمینه ریزش مو ناشی از استرس و هر التهابات پشت پرده که باعث ضعیف شدن فولیکول های مو می شود، نقش داشته باشد.

التهابات به سیگنال دادن مولکول ها ارتباط دارد که زمان بیولوژیک چرخه رشد مو را کنترل می کند و فولیکول های مو را به اجبار به مرحله استراحت وارد می نماید.

اگر چه بیوتین در داروهایی مانند NUTRAFOl موجود است (اگر چه بسیار نادر است، اما در افرادی که کمبود این ویتامین را دارد باعث سلامتی موها خواهد شد)، اما موردی که در این جا وجود دارد این است که اگر بخواهیم درباره بیوتین به عنوان یک روش درمانی رشد مو حرفی بزنیم، هیچ چیز به جز این که بگوییم خبر فیک و نادرستی است را نمی توانیم بر زبان بیاوریم.

در سال 2017 طی تحقیقاتی این نتیجه گیری به عمل آمد که راه حل بیوتین به عنوان یک روش درمانی چیزی بیش از شوق و ذوق رسانه ای نبود که باعث شده است تا یک ماده مشهوری به عنوان راه حل برای ریزش مو شناخته شود.

 

 

آیا راه حل طبیعی برای این امر وجود دارد؟

چرا ریزش موها روی می دهد؟ و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد

اگر تنها یک ماده طبیعی لیاقت این علاقه و محبوبیت را داشته باشد، آن هم ashwagandha است که یک داروی گیاهی هندی می باشد که از خوانده گیاهانی به دست می آید که ADAPTOGENS نام دارد که تاریخچه استفاده آن به هزاران سال پیش در طب سنتی هندی آیورودا  باز می گردد. ADAPTOGENS به بدن کمک می کند تا پاسخ های فیزیولوژیک به استرس را خنثی کند مانند سطح کورتیزول، و به این ترتیب می تواند در مدیریت کردن ریزش مو نقش اساسی داشته باشد.

چرا ریزش موها روی می دهد؟ و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد

شاید چون جایگزین های دارویی طبیعی توسط بیشتر دکترها و پزشکان تجویز نمی شود، بسیار وسوسه برانگیز است که فکر کنید که می توانید از یک راه حل ریزش موی خانگی با خریدن تعداد اندکی از داروهای گیاهی از سایتی مانند AMAZON استفاده کنید. اما باید این را هم به یاد داشته باشید که داروهای گیاهی قدرتمند می باشند و بسیاری از داروهای تجویز شده ما واقعا از گیاهان نشات می گیرند.

اما امنیت و بی خطر بودن یک نگرانی اصلی بسیاری از ما است. به این ترتیب نه تنها واجب و ضروری است که درک کاملی از فیزیولوژی انسان قبل از توصیه کردن یک مکملی به دست بیاورید، بلکه اگر فردی تلاش می کند تا واقعا یک روش درمانی گیاهی را تولید کند، مکمل بودن علم گیاهی و شیمیایی می تواند به بهترین نحو ممکن تاثیر گذار باشد.

 

اگر موهای من ریزش می کند، باید چه کاری انجام دهم؟

اگر از ریزش موهای خود رنج می برید و یا موهای خود را از دست داده اید، یکی از اولین قدم ها این است که باید یک وقت ویزیتی را با یک دکتر متخصص و با تجربه بگیرید تا از پوست سر و کارکرد خون بدن شما آزمایشاتی را به عمل آورد و سپس درباره روش درمانی جدید و نوآورانه ای به بحث بپردازد که می تواند کمک کننده باشد.

شما در این شرایط ممکن است درمان های بسیار زیادی را مانند ROGAINE و یا مکمل هایی مانند VIVISCAL را امتحان کنید. اگر دارای شوره در پوست می باشید، شاید به شما پیشنهاد شود که از شامپو ضد شوره استفاده کنید مانند DOVE BERMA CARE SCALP که شامل زینک پیریتیون است که ماده ای می باشد که به سطح پایین مخمر پوست کمک می کند که ممکن است باعث ایجاد التهابات و باریک و نازک شدن موها شود.

چرا ریزش موها روی می دهد؟ و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد

روش طبی دیگر که می تواند به از دست رفتن موها کمک کند شامل PLATELET RICH PLASMA یا به اختصار PRP باشد که در این روش خون شما سلول های قرمز از مایع خون جدا می شود که شامل فاکتورهای رشد بسیاری می باشد. این فاکتورهای رشد سپس به طور مستقیم به بخشی که موها نازک می باشد تزریق می گردد و به این ترتیب باعث رشد بهینه موها در ناحیه مورد نظر می شود.

این درمان هر ماه یک بار به مدت چهار ماه انجام می شود و سپس روش های نگهداری از 4 تا 6 ماه ارائه می گرئئ. در اوایل ماه های اول، هدف این درمان این است که ریزش مو کاهش یابد. بعد از سه ماه یا بیشتر، بیماران متوجه رشد مجدد موهای جدید می شوند. دقیقا این PRP مانند کود برای فولیکول های موی شما عمل می کنند. آن ها به فولیکول های مو تنبل و کم فعالیت کمک می نمایند تا به بهترین نحو ممکن کار کنند.

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

  جهت یابی

  بازدیدهای اخیر

  Close
  مشاهده شده

  به تازگی بازدید شده

  بستن

  دسته بندی ها