مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , > نشانه ها و علایم آلرژی فصل پاییز

نشانه ها و علایم آلرژی فصل پاییز

0
(0)

8 نشانه و علایم آلرژی فصل پاییز و چگونه هر چه سریع تر احساس بهتری داشته باشید

در این مقاله از مجله اینترنتی آرایشی بهداشتی هفتاد رنگ به شما نشانه ها و علایم آلرژی فصل پاییز را خواهیم گفت .
در این جا بر اساس گفته های پزشکان به شما می گوییم که چرا آلرژی شما در فصل پاییز شدیدتر می شود . و برای این که از این فصل زیبا لذت ببرید، چه کارهای می توانید انجام دهید .

آیا فکر می کنید که عطسه کردن و تو دماغی حرف زدن های خود را با صندل ها و لباس های تابستانه پشت سر گذاشته اید ؟

نه به این زودی ها. فصل بهار تنها فصلی نیست که می تواند موجب آزار و اذیت شما شود . پاییز می تواند هم چنین چشم های قرمز، آبریزش بینی و عطسه کردن را نیز برای شما به همراه داشته باشد .
زمانی که به آلرژی های فصلی مبتلا هستید، سیستم ایمنی بدن شما با تولید هیستامین سعی می کند با موادی که به آن حساسیت دارید، مقابله نماید . که در نهایت موجب بروز علائم ناخوشایندی می شود .

این عوامل تحریک کننده می تواند شامل انواع خاصی از کپک، گرده و علف های هرز باشد که همگی در اواخر تابستان و شروع فصل پاییز پدیدار می شوند .
اما زمانی که متوجه علایم خود شدید و فهمید که عوامل تحریک کننده آلرژی شما چیست، باید هر چه زودتر آن ها را مدیریت و کنترل کنید . در ادامه هر چیزی که نیاز دارید تا در این زمینه بدانید را در اختیارتان قرار می دهیم .

نشانه ها و علایم آلرژی فصل پاییز

نشانه ها و علایم آلرژی فصل پاییز

علایم آلرژی پاییز چیست ؟

• آبریزش، خارش و به طور کلی التهاب چشم ها
• آبریزش و گرفتگی بینی
• عطسه کردن
• سر درد
• کهیر یا بثورات پوستی
• خارش گلو
• علایم شدید آسم، از جمله سرفه و خس خس کردن
• در موارد شدید، مشکل در تنفس و آنافیلاکسی (که یک واکنش آلرژیک بسیار خطرناک می باشد)

بسیار اهمیت دارد تا اشاره کنیم که علایم آلرژی پاییز بسیار شبیه به سرماخوردگی عادی، آنفلوآنزا و یا کووید-19 می باشد . یک تفاوت برجسته آلرژی با این بیماری ها این است که موجب تب نمی شود .

نشانه ها و علایم آلرژی فصل پاییز

نشانه ها و علایم آلرژی فصل پاییز

احتمال چه نوع آلرژی های در فصل پاییز بسیار بالا می باشد ؟

 

علف های هرز و گرده گل ها در طول تابستان هایی که بسیار می شوند، شایع و رایج می باشند .
دمای مناسب به مردمان برخی از کشورها اجازه می دهد تا چند هفته بیشتر در طول سال از بودن در کنار ساحل لذت ببرند . اما هم چنان که از این موضوع هیجان زده می شوید، باید بدانید که گرده ها و علف های هرز بدون توجه به طولانی شدن تابستان بیشتر شیوع پیدا می کنند .

تعداد آن ها در هفته اول ماه سپتامبر یا اواخر شهریور، به طور چشمگیری کاهش می یابد .  اما زمانی که هوا بارانی می شود، علف های هرز و گیاهان (بسته به این که در کدام منطقه زندگی می کنید) به طور غیر قابل کنترلی شروع به رشد می کنند .

این گیاهان می تواند شامل موارد زیر باشند:
• Ragweed
• Goldenrod
• Sagebrush
• Mugwort
• Cocllebur
• Pigweed
• Tumbleweed
• Burning Brush
• Lamb’s-quarters

هر چه علف های هرز بیشتر باشد، گرده های بیشتری وجود دارد و به این ترتیب احتمال تب یونجه نیز بیشتر می شود . حدود 60 میلیون از آمریکایی ها هر سال با این مشکل مواجه می باشند .

به نظر می رسد که گرده های گیاه Ragweed مخصوصا بین ماه های آگوست و نوامبر بیشتر شدت می یابد و در اواسط سپتامبر به اوج خود می رسد . تنها یک گیاه Ragweed می تواند 1 بیلیون گرده تولید کرده و در هوا منتشر کند و تا کیلومترهای دورتر نیز پخش شود .

نشانه ها و علایم آلرژی فصل پاییز
کپک ها مشکل جدی تری را به وجود می آورند

هیچ چیز به اندازه ریزش برگ درختان نمی تواند مشخصه اصلی فصل پاییز باشد . اما زمانی که شاخ و برگ ها شروع به پوسیده شدن می کنند، می توانند محیط مناسبی را برای کپک زدن ایجاد کنند .

تنفس در چنین فضایی می تواند آسم را تشدید کند و موجب تنگی نفس، خس خس سینه و دیگر نشانه های تنفسی در افرادی باشد که به کپک ها حساسیت دارند .
زیر زمین مرطوب می تواند منبع رایج دیگری برای به وجود آمدن کپک ها باشد . از این رو توصیه می شود که در طبقه پایین از رطوبت گیرها استفاده کنید و هم چنین فیلترهای تهویه خانه را نیز تمیز نمایید، زیرا در غیر این صورت قارچ های عامل کپک به طبقات بالایی منزل منتقل خواهند شد .

چه چیزهایی موجب می شود تا آلرژی شما در فصل پاییز شدت یابد

 

 

 

1.مدت زمانی که بیرون از منزل می مانید، زیاد است

البته که باید این طور باشد . ما فکر نمی کنیم هیچ چیزی به اندازه قدم زدن صبحگاهی و راه رفتن روی برگ درختان در فصل پاییز، زیباتر باشد .

اما اگر از آلرژی فصلی رنج می برید، هر دقیقه که بیرون از منزل باشید . می تواند علایم تان را تشدید کند . منظور ما این نیست که خود را در خانه حبس کنید، اما می توانید برنامه ریزی کنید تا این مدت زمان را کاهش دهید .
میزان گرده ها از اوایل صبح تا ساعت 10 شدت بیشتر دارند، از این رو فعالیت های خود را به بعد از ساعت 10 و یا به طور کلی به بعد از ظهر موکول کنید .

2. اجازه می دهید تا هوای بیرون وارد منزل تان شود

قارچ های عامل کپک و گرده گل ها می توانند به هر چیزی بچسبند، از جمله موها، پوست و لباس. شما حتی متوجه نمی شوید که در حال انتقال این ذرات و عوامل محرک به داخل خانه هستید .

با رعایت کردن این توصیه ها می توانید این ریسک را کاهش دهید:

• از ماسک صورت استفاده کنید . زمانی که می خواهید برگ های بیرون منزل خود را جارو کنید، از ماسک صورت استفاده نمایند تا از تنفس در میان ذرات محرک جلوگیری نمایید .
• زمانی که از باغبانی و یا دوچرخه سواری باز می گردید، لباس های تان را داخل لباسشویی بیاندازید و یک دوش کوتاهی بگیرید .
• موهای بدن حیوانات خانگی خود را بعد از پیاده روی شانه کنید و یا با دستمال تمیز نمایید . گرده ها می توانند به مبل، تخت، نیمکت و یا هر چیزی که حیوانات خانگی تان عاشق لم دادن روی آن ها می باشند، منتقل شوند .
• کفش های تان را بیرون از منزل در بیاورید .

آلودگی و کثیفی و گل و لای به کنار، شما با وارد کردن کفش های تان به داخل منزل می توانید ذرات قارچ عامل کپک و گرده گل ها را وارد فضای داخلی خانه کنید . آیا هیچ جایی بیرون از منزل برای این کار ندارید؟ سعی کنید آن ها را در کمد جداگانه ای نگاه دارید .
• پنجره ها را ببندید . مطمئن باشید که در روزهای که وزش باد زیاد است و یا روزهایی که می دانید میزان گرده گل در هوا بسیار بالا است و یا اینکه واقعا در کنار جاده شلوغی زندگی می کنید، پنجره های را می بندید . آلودگی یک عامل محرک برای افرادی است که از آلرژی های تنفسی رنج می برند .

نمی توانید نبود هوایی تازه را تحمل کنید ؟ از فیلترهایی برای پنجره های خانه خود استفاده کنید که اجازه ورود گرد و خاک، گرده گل و سایر عوامل محرک را به داخل خانه نمی دهند . از این رو می توانید در کمال آرامش از نسیم پاییزه لذت ببرید .

 

3. شما داروهای خود را به طور مرتب مصرف نمی کنید .

شاید سه ماه طول بکشد تا به فکر مصرف قرص های ضد آلرژی خود بیافتید و یا زمانی که احساس خیلی بدی دارید به سراغ تزریق آمپول های آلرژی خود می روید . این طور نیست ؟

پزشکان می گویند دلیل اصلی این که بیماران نمی توانند روی علائم آلرژی خود کنترل داشته باشند این است که به طور مداوم از داروهای خود استفاده نمی کنند .
دو یا سه روز زمان می برد تا قرص های آلرژی اثر خود را بگذارند . شما نباید زمانی که احساس بهتری دارید و یا زمانی که میزان گرده گل در هوا در منطقه شما پایین می آید، مصرف آن ها را قطع کنید . میزان گرده های گل بر اساس آب و هوا و فشار هوا متفاوت است . از این رو مصرف مداوم داروها در روزهایی که شمار گرده های گل بسیار پایین است می تواند بدن تان را برای اوج دوباره آن ها آماده نگاه دارد .

چگونه آلرژی فصل پاییز درمان می شود ؟

اگر پاییز از راه رسیده است و شما همیشه عطسه می کنید و از خارش چشم ها رنج می برید، احتمالا به وجود ذراتی در هوا آلرژی دارید . همیشه یک درمان خاصی برای تمامی آلرژی ها وجود ندارد . اما گزینه های روی میز بسیار متعددی وجود دارد که می توانید برای کاهش علایم و نشانه های آلرژی خود به کار ببرید :

کورتیکواستروئیدهای بینی و داروهای ضد گرفتگی بینی :

هر دوی این ها به کاهش ورم بینی که می تواند موجب خارش، آبریزش و گرفتگی بینی شود، کمک کند . لطفا دقت داشته باشید که شما باید مصرف داروهای ضد گرفتگی بینی را به یک یا دو روز محدود کنید .م در غیر این صورت علایم آلرژی شما شدیدتر می شوند .

کرم ها و پماد های کورتیکواستروئید :

این ها به درمان کهیرهای خارشی کمک می کنند و از این که وضعیت بدتری به دست بیاورند . جلوگیری به عمل می آورند. اگر در عرض یک هفته هیچ بهبود حاصل نشد، با پزشک خود در میان بگذارید .

آنتی هیستامین های یا تثبیت کننده های ماست سل (Mast Cell Stabilizers) :

این داروها در انواع مختلف از جمله قرص، شربت، اسپری بینی در دسترس می باشند . از جایی که آن ها تولید هیستامین را مسدود می کنند، شما باید در علایم رایج خود از جمله عطسه، خارش، آبریزش بینی، کهیر و بثورات پوستی خود، بهبود هایی را مشاهده کنید .

 

مطمئن باشید که درباره این درمان ها با پزشک خود مشورت می کنید . زیرا آن ها ممکن است برای شما آمپول های ضد آلرژی، داروهای قدرتمندتر و حتی در شرایطی که علایم شدید دارید، EpiPen را تجویز کنند .

منبع مقاله :

https://www.prevention.com/health/a20467051/fall-allergy-symptoms-and-triggers/

 

 

 

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

  Navigation

  Recently Viewed

  Close
  Viewed

  Recently Viewed

  Close

  Categories