مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , , , , , > طب سوزنی برای درمان درد فیبرومیالژیا

طب سوزنی برای درمان درد فیبرومیالژیا

0
(0)

مطالعات انجام شده، طب سوزنی را برای درد فیبرومیالژیا پیشنهاد می کند

در این مقاله از مجله اینترنتی آرایشی بهداشتی هفتاد رنگ در مورد طب سوزنی برای درمان درد فیبرومیالژیا مطالبی را گرد آوری کرده ایم .
یک مطالعه ای تحت عنوان “سندرم فیبرومیالژیا توسط طب سوزنی در ناحیهMeridians (کانال های انرژی بدن) و Moxibustion (موکسی باسشن) در مناطق درد :

یک آزمایش کنترل شده و تصادفی” نتایج مثبت شگفت انگیزی به دست آورده است که مقاله آن در مجله پزشکی Zhongguo Zhen Jiu در فوریه سال 2016 منتشر شد .
طب سوزنی برای درمان درد فیبرومیالژیا

طب سوزنی برای درمان درد فیبرومیالژیا

محققان در جستجوی جایگزینی امن و بادوام به جای توسل به داورها، برای مدیریت و کنترل علائم فیبرومیالژیا بودند . آن ها طب سوزنی و موکسی باسشن را را مورد تست و بررسی قرار دادند .
موکسی باسشن یک نوع حرارت درمانی است که شامل آتش زدن یک نوع خشک از گیاهی به نام Mugwort می باشد . حرارت و دود ناشی از سوزاندن این گیاهان وارد بدن می شود و می تواند درد را بهبود دهد .
در این آزمایش 32 بیمار تحت بررسی قرار گرفتند که همگی به فیبرومیالژیا مبتلا بودند .

نیمی از شرکت کنندگان در گروهی بودند که ترکیبی از طب سوزنی و موکسی باسشن را دریافت کردند . نیمی دیگر از روش دارو درمانی سنتی استفاده نمودند که شامل ترامادول و آمی تریپتیلین می شد .

-گروه طب سوزنی/ موکسی باسشن (AM) دوره درمانی را به صورت روزانه به مدت 4 هفته تمام طی کردند .
-گروه دارو درمانی (DT) داروهای تجویز شده خود را هر روز به مدت 4 هفته تمام مصرف می کردند .
قبل و بعد از هر درمان، محققان سطح درد بیماران را با استفاده از ابزارهای پزشکی بررسی می کردند .
-مقیاس آنالوگ بصری (VAS) و پرسشنامه ای در مورد تاثیر فیبرومیالژیا (FIQR) .
-هم چنین این پرسشنامه ها در هفته چهارم بعد از درمان، توسط تمامی شرکت کنندگان در آزمایش پر شدند .

نقاط طب سوزنی برای هر بیمار بر اساس میزان دردی که داشتند، متفاوت بود . این امر هم چنین درباره نقاطی که برای موکسی باسشن انتخاب می شود نیز صدق می نماید .

قسمت های حساس و دردناک بدن به عنوان نواحی که در روش موکسی باسشن مورد استفاده قرار می گیرند، انتخاب شدند .
بعد از هر جلسه درمانی محققان کاهش چشمگیری در درد شرکت کنندگان در هر دو گروه مشاهده کردند . در محاسبه یک ماهه، این آزمایش به این نتیجه رسید که هر دو گروه هنوز هم از مزایای درمان انجام شده برخوردار هستند .
در هر صورت، این موضوع در ارزیابی و بررسی پیگیری بعدی که یک ماه پس از پایان آزمایش انجام شد، هدف اصلی نبود . تنها بیماران در گروه AM بعد از درمان 4 هفته ای هم چنان در میزان درد خود کاهش چشمگیری مشاهده کردند . اما این موضوع درباره گروه DT صدق نمی کرد، زیرا رفته رفته دردشان افزایش یافت .
محققان استفاده از طب سوزنی و موکسی باسشن را برای مدیریت و کنترل درد فیبرومیالژیا پیشنهاد می کنند . در دراز مدت این موضوع حتی از دارو درمانی نیز موثرتر است . طب سوزنی و موکسی باسشن اثبات کرده اند روش سالمی می باشند که عوارض جانبی شدیدی به همراه ندارند .

Source: Li D, Yang L, Li J. (2016). Fibromyalgia syndrome treated with acupuncture at the acupoints of the affected meridians and heavy moxibustion at painful points: a randomized, controlled trial. Zhongguo Zhen Jiu. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27348913

منبع مقاله: https://www.acufinder.com/Acupuncture+Information/Detail/Study+Recommends+Acupuncture+for+Fibromyalgia+Pain

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

  Navigation

  Recently Viewed

  Close
  Viewed

  Recently Viewed

  Close

  Categories