مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , , , > باروری با طب سوزنی و ART

باروری با طب سوزنی و ART

0
(0)

طب سوزنی و ART می توانند باروری را بهبود دهند

در این مقاله از مجله اینترنتی آرایشی بهداشتی هفتاد رنگ به نحوه باروری با طب سوزنی و ART و این تکنولوژی برای شما عزیزان مطالبی را گرد آوری کرده ایم .

تکنولوژی کمک باروری (ART) در سال های اخیر بسیار پیشرفت داشته است و شمار زوج هایی که از این پیشرفت های علمی بهره مند شدند نیز روز به روز افزایش می یابد. به طور همزمان افراد بیشتری به سمت طب سنتی چینی (TCM) به تنهایی و یا همراه با درمان های غربی می روند تا شانس بارداری و تولد کودک سالم خود را بهبود هند.

در این مقاله سعی داریم تا به شما کمک کنیم که درک نمایید چه زمانی باید از TCM و چه زمانی باید از ART و چه زمانی باید از هر دو در کنار همدیگر استفاده کنید.

ART با تمرکز روی آمار و ارقام کار می کند، هم چنین شانس بارداری را افزایش می دهد. در مقایسه، طب چینی سنتی یک روش جامع است و روی ارتباط داخلی سیستم های بدن تمرکز دارد . زمانی که بدن سالم و در حد تعادل باشد، بیشتر احتمال باردار شدن و تولد یک کودک سالم وجود دارد. هدف طب سوزنی این است که بدن شما را به شرایط سالم و سلامت باز گرداند . تاثیرات این روش روی هم انباشته می شوند، مدت زمانی به طول می انجامد و در نهایت بهتر و بهتر می گردند. حتی اگر پزشک غربی شما مزیت های طب سوزنی را درک نمی کند، باید این را بدانید که بسیاری از متخصصان  در سراسر  دنیا می گویند که TCM هیچ ضرری هم ندارد.

 

باروری با طب سوزنی و ART

باروری با طب سوزنی و ART

مزیت های TCM

TCM یا طب سنتی چینی دارای تکنیک های است که مزیت های زیر را به دنبال دارد:
 • بهبود عملکرد تخمدان ها که موجب کیفیت بهتر تخمک ها و جنین می شود
 • می تواند هورمون ها و تخمک گذاری را تنظیم کند
 • جریان خون به سمت رحم را افزایش می دهد
 • در صورت نازک بودن غشای رحم، آن را ضخیم می کند
 • سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند
 • استرس را کاهش می دهد
 • عوارض جانبی داروها را کمتر می نماید

و برای آقایان :

 • کمیت و کیفیت منی را بهبود می بخشد

 

در مقاله ای که در دوازدهمین کنگره جهانی درباره Human Reproduction منتشر شد، گروهی از متخصصان توضیح دادند که طب سوزنی به عنوان متغیری است که بهبود های چشمگیر در شمار تولد نوزاد زنده، کاهش سقط جنین و بهبود نتایج حاصل از IVF به دست آورده است. همین متخصصان موفقیت افرادی که مدت زمان طولانی ناباروری را تجربه کردند و بهبود افرادی که بیماری های بیشتری داشتند را گزارش نمودند. در مقاله اخیر در Psychology Today، ناشر، طب سوزنی را پیشنهاد می کند و می نویسد: “شما ممکن است به فکر روش های طبیعی برای باروری باشید. شما تنها نیستید. سه چهارم مردم که تحت درمان روش های سنتی برای باروری هستند، از برخی از درمان های جایگزین یا همراه نیز استفاده می نمایند”.

 

 

گزینه های شما چیست ؟

اگر می خواهید باردار شوید، گزینه های پیش روی شما چیست ؟  لیست های موجود در زیر به شما کمک می کنند تا دریابید که چگونه و چه زمانی می توانید TCM را در برنامه بارداری خود بگنجانید .

 

 

گروه اول : شما می توانید در شرایط زیر، قبل از انجام روش های باروری غربی، TCM را امتحان کنید:

 • خانم های جوان کمتر از 35 سال
 • خانمی که دارای تنها یک مشکل جزئی می باشد، مانند آندومتریوز خفیف، سیکل قاعدگی نامنظم، PCOS خفیف (پلی کیستیک تخمدان) و یا عدم تعادل هورمون ها
 • زوجینی که سالم می باشند اما با ناباروری غیر قابل توجیه و یا ناهنجاری غیر قابل تشخیص رو به رو می باشند
 • می توانند تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود اعمال نمایند
باروری با طب سوزنی و ART

باروری با طب سوزنی و ART

 

گروه دوم: شما ممکن است در شرایط زیر، ART خود را همراه TCM انجام دهید:

 • خانم های بالای 35 سال
 • خانمی که دارای چندین مشکل جزئی می باشند که در بارداری نقش دارند (در بالا بیان کردیم).
 • خانمی که همسر او دارای ناهنجاری های خفیف در شمار و کیفیت اسپرم خود می باشد (او نیز باید روش درمان TCM انجام دهد).
 • احساس می کنید که زمان تان در حال از دست رفتن است

 

 

گروه سوم : در شرایط زیر، شما باید از ART همراه با TCM استفاده کنید:

 • خانم های بالای 40 سال
 • خانمی با مشکلات جدی مانند لوله تخمدان مسدود
 • خانمی که همسر او دارای شمار و کیفیت اسپرم بسیار پایین و بسیار جدی می باشد

 

این تصمیمات باید با دقت در بحث و مشورت با یک متخصص TCM و پزشک معالج تان گرفته شود.

 

روش درمان

زمانی که به تنهایی TCM را انجام می دهید، شما باید به آن 3 تا 6 ماه زمان بدهید تا بدن شما را برای بارداری آماده کند. بله مدت زمانی به طول می انجامد. اگر می خواهید TCM را با دیگر روش های باروری همراه کنید، پیشنهاد می شود تا آن را سه ماه قبل از روش های باروری دیگر شروع کنید و همراه با پروسه درمان غریی نیز ادامه دهید .

به طور ایده آل، بیماران هفته ای دو بار رجوع می کنند. اگر مشکل اصلی کیفیت و کمیت اسپرم است، این برنامه برای آقایان به اندازه خانم ها نیز موثر خواهد بود، زیرا دوره بلوغ اسپرم چیزی بین 70 تا 90 روز به طول می انجامد. در حالی که این روش ها ایده آل می باشند، افراد زیادی مشاهده شده است که درست قبل از IVF و یا در طول دوره IVF مراجعه می کنند ولی بازهم بهبود هایی را به دست آوردند.

اگر خانمی روش IVF را انجام می دهد، بهتر است این درمان را در روز، قبل و بعد یا تا جایی که امکان دارد نزدیک به زمان انتقال انجام دهد. عموما توصیه می شود تا فرد این درمان را بعد از تست بارداری مثبت، هفته ای یک بار تا سه ماه اول ادامه دهد تا از سقط جنین جلوگیری شود. در میان خانم هایی که در باردار شدن مشکل دارند، میزان سقط جنین بیشتر می باشد .

 

روش TCM به چه صورت است ؟

روش های دیگری به جز طب سوزنی که ممکن است شامل TCM باشند، به این ترتیب است : کاپینگ، تحریک الکتریک و فیتیله گذاری. گیاهان درمان هم چنین بسیار مفید می باشند و یک جزء مهمی از TCM به شمار می روند، مخصوصا در زمینه بیماری های مربوط به زنان. نقاط طب سوزنی و روش درمانی TCM از بیماری به بیمار دیگر متفاوت استT زیرا هر کسی نیازهای متفاوت و منحصر به فرد خود را دارد. به عنوان مثال، برای خانمی که از آندومتریوز رنج می برد، درمان روی جریان خون آن متمرکز می باشد، این در حالی است که خانمی که تخمک گذاری نمی کند، روی تغذیه و تقویت خون او کار می شود. به این ترتیب، این درمان کاملا بر اساس نیازهای شما طراحی می شود و به فاکتورهایی که در بالا بیان کردیم، سلامتی و اهداف شما نیز بستگی دارد.

 

Bibliography

Liang, Lisang. Acupuncture and IVF. Colorado: Blue Poppy, 2003.

Magarelli, Paul et al. “Acupuncture:Impact on Pregnancy Outcomes in IVF Patients,” 12th World Congress on Human Reproduction, Venice, Italy, March, 2005.

Ibid. “Acupuncture & IVF Poor Responders: A Cure?” Proceedings from the 2004 Pacific Coast Reproductive Society annual meeting in Palm Springs, 2004.

Ibid. “Acupuncture and Good Prognosis IVF Patients” Proceedings from the 2004 ASRM meeting in Philadelphia, Pennsylvania, 2004.

Oliwenstein, Lori. “On Fertile Ground” Psychology Today November/December, 2005, pgs 64-65.

 

منبع مقاله :

https://www.acufinder.com/Acupuncture+Information/Detail/Best+of+Both+Worlds+-+Acupuncture+and+ART+can+Improve+Fertility

 

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

  Navigation

  Recently Viewed

  Close
  Viewed

  Recently Viewed

  Close

  Categories