مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > , , , , , > بادکش درمانی یا کاپینگ درمانی چیست.

بادکش درمانی یا کاپینگ درمانی چیست.

4.3
(7)

بادکش درمانی یا کاپینگ درمانی.

بادکش درمانی یا کاپینگ درمانی یک روش درمانی چین باستان می باشد که به صورت کاپینگ صورت و کاپینگ بدن انجام میشود و طبیبان و درمانگران از فنجان های مکشی روی پوست استفاده می کردند تا عملکرد ماهیچه ها را بهبود و ارتقاء دهند.این روش می تواند هم روی بدن و هم روی صورت شما انجام شود. مردم، مخصوصا ورزشکاران، از کاپینگ برای اهداف متعددی استفاده می کنند: برای کاهش درد، کاهش التهاب، برای تسکین فشار و کشش ماهیچه ها، بهبود گردش خون و ارتقای روند بازسازی سلول ها. این روش هم چنین به عنوان ماساژ عمیق بافت ها مورد استفاده قرار می گیرد تا حس آرامش بخشی و تندرستی در فرد ارتقاء یابد. چینیان باستان معتقد بودند که کاپینگ جریان انرژی مثبت یا QI (که Chee در زبان چینی تلفظ می شود) را در بدن بهبود می بخشد. اگر چه این عملکرد به روش درمانی طبی چینیان باستان مشهور می باشد، اما شواهد تاریخی وجود دارد که مشخص می نماید که مصریان باستان نیز از این روش درمانی کاپینگ بهره می بردند. کاپینگ صورت و بدن از یک سری قواعد یکسان پیروی می کند، اما روشی که اجرا می گردند, متفاوت است. مجله آنلاین آرایشی بهداشتی هفتادرنگ با کمک خانم دکتر سلیمانی متخصص طب سوزنی و طب چینی به طور تخصصی به کاپینگ درمانی یا بادکش درمانی میپردازند..

کاپینگ صورت:

 • بادکش درمانی صورت یا کاپینگ صورت بسیار ملایم تر از بادکش بدن است.  .
 • کاپ ها یا فنجان ها که برای کاپینگ صورت انجام می شود کوچک تر از فنجان ها یا کاپ هایی است که برای کاپینگ بدن به کار می رود.
 • کاپ ها یا فنجان ها برای کشیدن ملایم پوست تان و جوان سازی مجددا آن بدون این که هیچ نشانه و علامتی را بر جای بگذارند، به کار می روند
 • کاپینگ صورت.

کاپینگ صورت یا بادکش صورت چگونه کار می کند.

پروسه کاپینگ صورت بسیار بسیار ساده است. یک جلسه از این روش درمانی معمولا یک ساعت و نیم به طول می انجامد. قبل از این که درمانگر (یا هر فرد متخصصی که این روش را انجام می دهد) جلسه را شروع کند، پوست تان را به طور کامل پاکسازی می نماید و روغن های درمانی را روی صورت، گردن و سینه تان می زند و با ملایمت ماساژ می دهد.

آن ها فنجان ها و کاپ های مشخصی را استفاده می کنند که معمولا کوچک تر از فنجان ها و یا کاپ هایی است که برای کاپینگ بدن به کار می رود.

 • معالج یا درمانگران این فنجان ها را به صورت برعکس روی صورت تان قرار می دهند.
 • نیروی مکش معکوسی که توسط فنجان تولید می شود، حالت وکیوم و نیروی کششی را دارد و بافت های صورت تان را لیفت می نماید.
 • معالج و درمانگر سپس فنجان را همراه با نیروی مکش در داخل آن حرکت می دهد تا اثر ماساژ مانند بیشتر در سراسر صورت ایجاد گردد.

کاپینگ صورت به بهبود گردش خون کمک می کند. ماساژ بافت های صورت را دوباره جوان می کند، زیرا اکسیژن بیشتری را دریافت می نماید. این امر پوست شما را شاداب تر و سلامت تر می نماید. مزیت های متعددی برای کاپینگ صورت وجود دارد. بخش بعدی را مطالعه بفرمایید تا دریابید که چه چیزهایی هستند.

مزیت های کاپینگ صورت یا بادکش صورت چیست.

روش درمانی کاپینگ صورت  یا بادکش صورت می تواند:

 • تنش و کشش ماهیچه ها را کاهش دهد.
 • تولید مجدد کلاژن توسط تحریک سلول ها برای انجام دوباره کلاژن سازی.
 • بافت های صورت را تقویت می نماید.
 • گردش خون و اکسیژن را به صورت تان ارتقاء می دهند.

این ها همگی باعث می شوند که:

 • پوست تان روشن شود.
 • پف و برآمدگی های آن کاهش یابد.
 • ظاهر چین و چروک ها، خطوط صورت و لکه های ناشی از افزایش سن بهتر می شود.
 • صورت و گردن تان، مخصوصا بخش های خط فک و چانه را استحکام می بخشد.

پیشنهاد می شود که یک شخص حرفه ای را برای انجام کاپینگ صورت انتخاب کنید، زیرا آن ها تکنیک مناسب در این زمینه را می دانند. در هر صورت شما هم چنین می توانید آن را در خانه و منزل با استفاده از کیت های مخصوص کاپینگ صورت خانگی انجام دهید.

اما سعی کنید از استفاده از روش کاپینگ صورت برای پوست بخیه خورده (برحسب تصادف و یا اتفاق) یا در صورتی که جوش ها و بثورات فعالی روی پوست خود دارید٬ ممانعت به عمل آورید.

کاپینگ صورت یا بادکش صورت  یک روش عالی  کاربردی برای ارتقاء سطح شفافیت و رادیانس پوست تان می باشد. در هر صورت، مراجعه کردن به یک متخصص مخصوصا اگر برای بار اولی است که می خواهید آن را امتحان کنید، گزینه بهتر و مطمئن تری می باشد. اگر می خواهید این روش را در خانه و منزل امتحان کنید٫ اول از همه روی بخشی از بازو و یا پاهای خود انجام دهید تا دریابید که چقدر فشار نیاز است تا روی پوست خود اعمال کنید. آیا سوالات بیشتری درباره این روش درمانی

پوست دارید؟ در کامنت ها بپرسید و ما سریعا به شما پاسخ خواهیم داد.

آیا این روش کبودی هایی را روی صورت بر جای می گذارد؟

کاپینگ صورت نیاید کبودی هایی را به وجود آورد. در هر صورت اگر فنجان ها در یک بخش از پوست برای مدت زمان طولانی قرار بگیرند، ممکن است است کبودی هایی را باعث شوند. بر هم ریختن تناژ پوستی می تواند در کمتر از 5 ثانیه روی دهد، از این رو مطمئن شوید که فنجان را به طور مداوم روی پوست حرکت می دهید.

چرا کاپینگ یا بادکش  مورد استفاده قرار می گیرد؟

 • برای ریلکس کردن کشش و فشار ماهیچه ها.
 • برای خارج کردن آلودگی ها از جریان خون.
 • برای هدایت کردن عفونت ها به سطح پوست.
 • برای از بین بردن گرمای بیش از حد.
 • برای از بین بردن بی حالی و سستی.
 • برای کاهش نشانه های تب یونجه و سینوزیت.
 • برای کاهش رنگ و اثرات کبودی های قدیمی.
 • برای تقویت کردن انرژی
 • طب چینی.

کاپینگ یا بادکش  چیست؟

کاپینگ یک روش رمانی باستانی است که احتمالا ریشه آن به 3500 سال قبل باز می گردد. اولین نشانه های ثبت شده از استفاده از این روش به ابزارهای حک شده در غارها توسط انسان های اولیه در مصر حدود 1500  باز می گردد.

کاپینگ به طور وسیعی توسط رومیان، سلت ها، ترک ها، اسلاوی ها، مایاها، آزتک ها، هندی ها و توسط درمانگران در سراسر خاورمیانه و حتی دورتر مورد استفاده  قرار می گرفت. اولین نشانه های ثبت شده از استفاده از کاپینگ به کیمیاگر و گیاه شناس تائوئیست به نام GO HONG (281-341 مربوط می شود. برخی از فنجان های مکشی از شاخ حیوانات ساخته می شد که برای خارج کردن مواد سمی از نیش حیوانات، جوش های چرک دار و آسیب های پوستی مورد استفاده قرار می گرفت. استخوان ها و کدوها نیز توسط معالجه گران باستان استفاده می شد که خیلی از آن ها هنوز هم در حال حاضر در برخی از جوامع غیر صنعتی به کار می رود. بامبو، ظروف سفالی و فلز نیز هم چنین برای فنجان های مکشی قبل از اختراع لیوان و شیشه، مورد استفاده قرار می گرفت.

کاپینگ یک درمانی است که ارزش وقت صرف کردن را دارد و توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان استفاده می شود، زیرا امن، راحت و به طور چشمگیری برای کاهش نشانه های بسیاری از بیماری ها و ناهنجاری های سلامتی مفید می باشد.

 بادکش چگونه انجام می شود؟

یک فنجان در بخش و ناحیه ای که باید درمان شود قرار می گیرد و بسته به نوع فنجان و کاپی که استفاده می شود، یک وکیوم در کاپ ایجاد می شود که بافت های زیرین را به سمت داخل فنجان می کشد. این سطح از مکش می تواند از قدرت پایین تا بالا باشد و حرکاتی نیز توسط معالجه گر یا درمانگر نیز انجام می شود که می تواند مهیج و آرامش بخش باشد. وکیوم ایجاد شده می تواند تاثیر مکشی را ایجاد کند که گردش خون را در بخش مورد نظر افزایش می دهد، بافت های ماهیچه ای را ریلکس می کند و هم چنین به کاهش درد بسیار کمک می نماید.

کاپینگ سنتی، که هنوز هم به طور گسترده ای استفاده می شود، شامل قرار دادن شعله در داخل فنجان های شیشه ای می شود تا هوای داخل آن گرم شود و یک نیروی وکیوم و مکشی شکل بگیرد، این در حالی است که در فنجان های وکیوم دستی از تلمبه دستی استفاده می گردد.

فنجان های شیشه ای عموما برای کاپینگ سنتی به کار می روند، اگرچه فنجان های بامبو نیز هم چنین مورد استفاده قرار می گیرند و اخیرا نیز فنجان های سیلیکونی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. روش پمپ وکیوم در حال حاضر بیشتر کاربرد دارد، اگرچه پزشکان و طبیبان هنوز هم ترجیح می دهند از فنجان های شیشه ای سنتی به کار ببرند.

با وجود روش پمپ وکیوم، فنجان های پلاستیکی شفاف با یک دریچه و یا شیر که به بخش پمپ دستی کوچک متصل است، متناسب می گردند، همین امر به پزشک و یا طبیب اجازه می دهد تا نیروی مکش هوای داخل فنجان را به میزان دلخواه تنظیم کند. این امر کنترل بیشتری روی میزان مکشی که نیاز است ارائه می نماید. نام مدرن برای روش فنجان های مکشی، BAGUANFA می باشد.

فنجان ها عموما در هر بخش به مدت 10 دقیقه نگه داشته می شوند، اگر چه این زمان می تواند از 30 ثانیه به 15 دقیقه نیز در نوسان باشد. فنجان از روی سطح پوست با فشار دادن پوست از یک طرف برداشته می شود و اجازه می دهد تا هوای بیرون وارد آن شده و از فشار کاسته شود، هم چنین این کار را می توان با باز کردن دریچه نیز انجام داد.

موارد منع مصرف برای کاپینگ یا بادکش کردن.

کاپینگ باید تنها روی بخش های نیاز به درمان بدن انجام شود و نباید در نواحی از پوست که دچار آسیب می باشد، جایی که دما و حرارت بسیار بالا است، تشنج و یا مستعد کبودی زیاد است و یا نباید روی شکم و یا بخش های پایینی در پشت و یا در طول بارداری استفاده شود. فنجان ها باید تنها روی نواحی نیاز به درمان بدن در حرکت باشند.

چگونه انجام می شود.

کاپینگ سنتی توسط قرار دادن شعله آتشی در فنجان برای گرم کردن هوا انجام می شد و سپس فنجان را در بخش مورد نظر قرار می دادند. زمانی که هوای داخل فنجان یا کاپ خنک می شد، پوست و بافت های زیری آن به داخل فنجان کشیده می شدند.

درجه مکش با مقدار حرارتی (آتش) که داخل فنجان اعمال می شد و یا با مقدار مکشی که به فنجان های پلاستیکی اعمال می گشت، کنترل می شد. بسیار اهمیت دارد تا مکش به درستی انجام شود. مکش بسیار زیاد در بخش های مشخص (به طور مثال روی کلیه و یا قلوه و یا روی و شکم و معده) می تواند QI ضروری را را از بدن خارج نماید؛ مکش بسیار ضعیف و کم نیز نمی تواند نتیجه درمانی بهینه ای را به همراه داشته باشد.

گاهی اوقات در حالی که مکش فعال می باشد، فنجان حرکت می کند و باعث می شود تا پوست و ماهیچه کشیده شود. مکش به طور طبیعی به اندازه ای است که باعث ایجاد ناراحتی نشود. به این امر کاپینگ گلایدینگ (CUPPING GLIDING) نیز می گویند. این امر اطمینان حاصل می کند که مکش در تمامی بخش ها اعمال می شود که با لیوان ها و فنجان های معمولی امکان پذیر نیست.

برای این که فنجان ها در طول پوست به راحتی حرکت کنند، مقداری روغن به کار می رود که معمولا از گیاهانی گرفته می شود که خصوصیت ایجاد گرما و حرارت و گردش خون را دارند. فنجان ها در طول بخش مورد نظر حرکت می کنند و به این دلیل حرارت و گرمای کم اما قابل توجه ای را باعث می گردند که می تواند پوست را بعد از انجام پروسه، حالتی مانند آفتاب سوخته نمایان کند. اما به سرعت این نشانه ها از بین می روند و شما مزیت های این روش را بلافاصله احساس خواهید کرد. قبل از انجام کاپینگ و یا هر روش درمانی دیگری حتما باید از فرد اجازه گرفته شود و اگر اگر فرد با این ایده راحت نبود و آن را قبول نداشت، پس قطعل نباید انجام شود.

کاپینگ روی بخش هایی که در طب سوزنی کار می شود، انجام می گردد، به علاوه بخش هایی که تحت تاثیر درد می باشد، جایی که درد عمیق تر از بافت هایی است که کشیده می گردد. کاپینگ اغلب روی پشت انجام می شود، اما می تواند در هر جای دیگر از بدن نیز اعمال گردد که امکان سر خوردن و حرکت فنجان ها مقدور می باشد

 

کاپینگ درمانی و طب سوزنی.

چگونه کاپینگ یا بادکش به سلامتی کمک می کند.

کاپینگ هر گونه کسالت و رخوت را (از خون و یا QI) کیو آی در بدن از بین می برد و محیطی را فراهم می کند تا  به راحتی جریان یابد. هم چنین به جوانسازی ارگان ها و بخش های تحت درمان توسط فعال کردن سیستم های لنفاوی، ارتقای گردش خون و بهبود ترمیم بافت ها کمک می کند که در حالت عادی هیچ گاه به این میزان در بهترین حالت خود قرار نداشتند.

نیروی مکش فنجان ها و کاپ ها به وسیله کشش بافت ها از ساختارهای زیرین خود، باعث نرم و سفت شدن آن ها می شود، بنابراین چسبندگی این نواحی سست می شود، رفلکس های اسپیندل عضله ای فعال می شود که موجب ریلکس شدن بافت های منقبض شده می گردد و به تصحیح کردن ساختار صورت بسیار کمک می نماید.

کاپینگ به تمکین عضلات سفت و دردناک کمک می کند و ترشح مایع سینوویال را فعال می کند که سفت شدن مفصل ها  را به روشی بهبود می بخشد که با استفاده از ماساژ های سنتی امکان پذیر نمی باشد. این مورد به طور همزمان باعث گسترش موضعی بافت می شود و باعث گشاد شدن عروق می گردد- یعنی خون به بخش هایی که گردش خون کمی در آن نواحی جریان دارد، هدایت می شود و به این ترتیب دمای پوست در آن نواحی افزایش می یابد، متابولیسم در بافت پوست به منظور عملکرد بهتری غدد غرق و سبوم ساز ارتقاء می یابد، گرفتگی های صفحات مویرگی بهتر می شود، خون راکد و مواد سمی و مواد موجود در غدد لنفاوی نیز خارج می گردد و به دلیل وجود گردش خون بهبود یافته، مواد مغذی حیاتی و ضروری تامین می گردد.

هم چنین، این امر رفلکس سیستم عصبی را به قشر مغزی تحریک می کند و به این ترتیب سرعت بهبود درد و بیماری افزایش می یابد.

کاپینگ می تواند از روی سطح پوست تا 4 اینچ از داخل بافت ها تاثیرگذار باشد که باعث می شود تا مواد سمی از بافت ها خارج شود، سیستم لنفاوی فعال گردد، انسداد روده بزرگ رفع شود، رگ ها، شریان ها و مویرگ ها پاک شده و فعال گردند و پوست وارد فاز فعال و موثری می شود.

احساس کشش به تسکین ماهیچه ها و آرامش سیستم عصبی سمپاتیک بسیار کمک می کند، از این رو  آرامش عمیقی را در سراسر بدن ایجاد می گردد. برای بیماران خیلی غیر معمولی نیست تا در طول انجام روش کاپینگ، احساس خواب آلودگی داشته باشند و یا حتی به خواب بروند.

کاپینگ وابسته به تشخیص است، یعنی نوع واکنش پوست به این روش درمانی به معالجه گر می گوید که دلیل مسدود شدن انرژی چه چیزی می باشد.

 • قرمزی و حرارت به معنای آزاد شدن حرارت و گرما است (معمولا به دلیل التهاب و عفونت حاد یا مزمن).
 • نواحی سیاه به معنی تراکم خون شدید (خون مرده قدیمی).
 • نواحی بنفش و یا قرمز تیره که به معنای تراکم متوسط خون می باشد.
 • نواحی آبی (با پوست سرد و یخ زده) به معنی آزاد شدن دمای سرد در بخش های عمیق پوست است.
 • تاول هایی روی پوست بعد از انجام پروسه به معنی وجود مواد سمی در بافت های تحتانی می باشد. که این امر بسیار نادر است.

عدم تغییر در پوست نیز به معنای درد و شرایطی است که به دلیل رکود و رخوت  به وجود می آید و به تراکم خون/ گرما/ سرما/ مواد سمی ارتباط ندارد.

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 7

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

  Navigation

  Recently Viewed

  Close
  Viewed

  Recently Viewed

  Close

  Categories