مجله آنلاین آرایشی و بهداشتی 70رنگ > باشگاه سلامت > > راهنمای کامل در مورد هر آنچه که باید در مورد اس پی اف بدانید

راهنمای کامل در مورد هر آنچه که باید در مورد اس پی اف بدانید

0
(0)

راهنمای کامل در مورد هر آنچه که باید در مورد اس پی اف بدانید

در گذشته وقتی میخواستید ضد آفتاب بخرید تنها به مقدار اس پی اف و بویی که ضد آفتابتان میداد دقت میکردید . ولی امروزه انتخاب ما خیلی بیشتر شده و باید به فاکتورهای مختلفی قبل از خرید فکر بکنیم .

شاید مواد داخل ضد آفتاب های کنونی هم کمی گیج کننده باشد مثلا باید به این فکر کنید که آیا به زینک اکسید ، تیتانیوم اکسید و یا تلفیق هر دو نیاز دارید . ولی واقعا چقدر از این موارد تنها مربوط به بازار گرمی برندها میشود و چه موادی را باید در یک ضد آفتاب خوب در نظر بگیرید؟

در اینجا توضیحی کامل از مواردی که در هنگام انتخاب ضد آفتاب باید به آن دقت کنید آورده ایم :

 

 

طیف گسترده

اس پی اف هایی که چنین قابلیتی را دارند هم در برابر اشعه UVB  که باعث ایجاد سوختگی در پوست میشود و هم در برابر اشعه UVA که باعث تخریب کلاژن ها پوست میشود از شما محافظت میکنند . برای دشتن بهترین محافظ در برابر آفتاب از چنین ضد آفتابهایی استفاده کنید.

 

شیمیایی

این نوع ضد آفتاب ها برای محافظت از پوست در برابر اشعه های UV آنها را با مواد شیمیایی مانند اکتوسریلین و یا آوبنزون جذب میکنند.

 

به صورت کلینیکی تست شده

برخی از برندها محصولات خود را تست میکنند تا به طور مثال متوجه شوند که آیا این محصول مناسب پوست های حساس هستند یا نه ؟ ولی در بیشتر موارد روی این محصولات فوایدی که مورد تست قرار گرفته اند در نشده و به همین دلیل این چیزی نیست که در انتخاب محصول به شما کمک خاصی بکند.

 

فاقد گلوتن

این کلمه توسط FDA مورد تایید نمی باشد و کمپانی ها میتوانند بدون در نظر گرفتن این که محصولشان واکنشی حساسیتی ایجاد میکند یا نه میتوانند از آن استفاده کنند. اگر شما  نسبت به ضد آفتاب ها واکنش نشان میدهید بهتر است از انواع بدون بوی آن استفاده کنید .

 

مواد معدنی

این نوع ضد آفتاب ها با کمک موانع فیزیکی جلوی اشعه آفتاب را میگیرند . این موانع تیتانیوم اکسید و زینک اکسید هستند .

 

غیر کومودوژنیک

هیچ راه استانداری برای اطمینان از اینکه محصولی باعث ایجاد جوش نمیشود وجود ندارد. ولی اگر پوست شما به راحتی جوش میزند باید از ضد آفتابهایی استفاده کنید که حاوی سیالیسیک اسید خشک شو و زینک اکسید استفاده کرده و از آنهایی که حاوی لیپید های غنی مانند روغن نارگیل و کاکائو هستند اجتناب کنید .

 

بدون روغن

این محصولات فاقد روغن هستند ولی در جایی ذکر نشده که آیا فاقد سایر مواد مانند سیلیکون هستند که باعث ایجاد جوش و یا حتی التهاب گرمایی میشوند. اگر این قضیه برای شما مهم است از ضد آفتابی استفاده کنید که فاقد روغن و سیلیکون باشد . برای پیدا کردن سیلیکون میتوانید دنبال لغاتی مانند –siloxane  و یا –thicone باشید .

 

ارگانیک

با وجود اینکه این کلمه نشان میدهد مواد گیاهی ضد آفتاب به صورت ارگانیک کشت شده ولی هیچ ضد آفتابی نمیتوانید به صورت صد در صد ارگانیک باشد . ضد آفتاب های شیمیایی برای محافظت در برابر اشعه های UV  به مواد آزمایشگاهی نیاز دارند و ضد آفتاب های فیزیکی نیز به صورت مصنوعی به وجود می آیند . استفاده از تیتانیوم و زینک اکسیدی که از معدن خارج شده باشد به وجود سطوح خطرناکی از فلزهای سنگین غیر قانونی می باشد .

 

بدون خطر برای Reef  و یا مناسب Reef

هر روی این واژه ها به این معناست که ضد آفتاب شما فاقد این 5 ماده است : اکسی بنزون ، اکتینوکسیت ، 4 متیل بنزیلیدیت ، اکتوسریلین و باتیل پارابن . تحقیقات کوچک نشان داده که این مواد  جلوی تولید مرجان ها را میگیرد و با صدمه زدن به آنها سیستم ایمنیشان را مختل کرده و عمرشان را کوتاه میکنند . و اگر چنین چیزی برای شما اولیت داشته باشد میتوانید به دنبال چنین ضد آفتابهایی بگردید. همینطور به این نوع ضد آفتاب ها بیو دگریدبل هم میگویند.

 

محافظ در برابر شن و ماسه

استاندارد خاصی برای اندازه گیری میزان محافظت در برابر شن و ماسه وجود ندارد. چنین چیزی به این معناست که اگر پوست شما با شن های کوچک و بزرگ تماس پیدا کند از میزان سطح اس پی اف آن کاسته نمیشود.  این معمولا مربوط به بافت های نرم و ابریشمی میشوند که به ماسه اجازه چسبیدن نمیدهد.

 

حساس

برای پی بردن به این موضوع بهتر است پشت محصول را بخوانید تا جلوی آن را و بهتر است از ضد آفتاب های فیزیکی استفاده کنید تا شیمیایی ؛ چون نوع شیمیایی آن بیشتر پوست را دچار التهاب میکند و از انواع بدون بوی ان استفاده کنید .

 

اس پی اف

این به معنای فاکتور محاظت در برابر آفتاب است و مربوط به اشعه UVB  میباشد . عدد کنار اس پی اف هم نشان میدهد که چه مقدار انرژی خورشید باعث ایجاد سوختگی روی پوست محافظت شده می شوند . هر چقدر میزان اس پی اف بالاتر باشد محافظت در برابر سوختگی هم بیشتر میشود. یکی از بهترین گزینه ها اس پی اف 30 با طیف گسترده برای استفاده روزانه  و اس پی اف حداقل 50 برای تفریحات آبی و بیرون از خانه در تابستان است . شما باید هر دو ساعت یک بار ضد آفتاب خود را تمدید کنید .

 

ورزش

از آنجایی که هیچ تستی برای مناسب بودن ضد آفتاب برای فعالیت های مختلف وجود ندارد ، هر ضد آفتابی که برای 80 دقیقه ضد آب هم باشد برای این کار مناسب است .

 

ضد آب

طبق قوانین FDA تمامی ضد آفتابهایی که چنین ادعایی دارند باید مورد آزمایش زیر قرار بگیرند ( بعد از استفاده از ضد آفتاب فرد تحت آزمایش باید چندین بار وارد آب شده و خشک شود ، اگر همچنان تاثیر ضد آفتاب روی پوست آن باقی بماند ضد آفتاب شد آب است)

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز دهندگان : 0

تاکنون امتیازی به این مطلب داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

Navigation

Recently Viewed

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Categories